Samfundsfag

En ubekvem sandhed af Al Gore

21. februar 2008 af Maria20 (Slettet)
Hej alle..

Nogen der kan hjælpe mig med at besvare det her spørgsmål. Det vil betyde rigtig meget for mig hvis i kan (Diskuter Al Gores film En ubekvem sandhed som et udtryk for et skifte i den amerikanske klimadebat. )

Brugbart svar (0)

Svar #1
21. februar 2008 af Munck (Slettet)

Man kan sige Al Gores film har været med til at påvirke den amerikanske debat, sammen med en række andre ting som FNs klimapanel, aktuelle eksempler på at vejret har været markant anderledes i nogle situationer.

Brugbart svar (0)

Svar #2
21. februar 2008 af TanteOda (Slettet)

Det der undrer mig allermest, er at der først kom rigtig gang i debatten mellem almindelige amerikanere efter filmen. Før dette ragede klimadebatten simpelthen ikke nogen Over There. Amerikanerne er altså 10-15 år bagud i debatten bland bogere om klimaændringerne i forhold til den almindelige europæer, der jo længe har diskuteret emnet.

TanteOda

Svar #3
21. februar 2008 af Maria20 (Slettet)

Tusind tak til Munk og TanteOda :-)

Skriv et svar til: En ubekvem sandhed af Al Gore

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.