IT

KØB af ny bærbar!

13. april 2008 af razi (Slettet)
Hej
Jeg skal købe en ny PC og overvejer lidt at købe en HP G7060EO bærbar, til 3999kr.-
Men er den det værd? Har hørt den skulle være billig i forhold til, hvad den kan? Hvad synes I? Er den god til den pris, eller er det spild af penge? Er HP noget i vil anbefale mig? Den skal bruges til mit studie mest, og hvordan er den, hvis man vil spille PC-spil på den?

Her er specifikationerne:
Processortype
Intel® Celeron® Processor 550
• 2 GHz, 1 MB Level 2 cache

Operativsystem installeret
Original Windows Vista® Home Premium 32-bit

Standardhukommelse
2048 MB

Hukommelseslayout
(2 x 1024 MB)
Interne drev
Intern harddisk
120 GB

Harddisk-controller
SATA-harddisk

Harddiskhastighed
5400 o/m

Optisk drevtype
Super Multi DVD Writer (+/-r +/-rw) med understøttelse af Double Layer

Systemspecifikationer
Modem
High speed 56K modem

Netværksinterface
Ethernet 10/100BT integreret netværksinterface

Teknologier til trådløs
802.11b/g WLAN

Ekstern I/O-porte
3 USB 2.0, 1 VGA-port, 1 RJ11 modemstik, 1 RJ45 ethernet-stik, S-video TV-udgang, 1 hovedtelefonudgang, 1 mikrofonindgang

Skærmstørrelse
15,4" WXGA High Definition BrightView bredskærm

Skærmopløsning
1280 x 800

Skærmadapter
Intel® Graphics Media Accelerator X3100

Skærm-RAM
Op til 384 MB tilgængelig grafikhukommelse i alt

Webcam
Webcam med integreret mikrofon

Intern lyd
3D Sound Blaster Pro-kompatibel lyd 16 bit integreret

Højttalere og mikrofon
Altec Lansing® højttalere

Tastatur
101-tasters kompatibelt tastatur

Pegeenhed
Pegeplade med tænd/sluk-knap og dedikeret op/ned lodret rulning, volumenkontrol, lydslukningsknap

Strømforsyning, type
65 W vekselstrømsadapter

Software
Software - Produktivitet & finans
Microsoft® Works

Præinstalleret software
Microsoft® Internet Explorer 7.0; Windows Mail; Adobe® Reader 8.0

Driversoftware til optisk drev
Windows Media Player ; Windows Photo Gallery ; DVD Play; Windows Movie Maker, Windows DVD Maker ; Cyberlink DVD Suite ; Windows Media center, QuickPlay for Windows

Medfølgende software
Gendannelsespartition (med mulighed for separat gendannelse af system, applikationer og drivere); Valgfri genallokering af gendannelsespartition; Oprettelsesværktøj til gendannelses-cd/dvd; Symantec™ Norton Internet Security™ 2008 (60 dages live update); Hjælp og Support til bærbar pc

Mål/vægt/garanti
Vægt
3,10 kg

Pakkevægt
4,45 kg

Mål (B x D x H)
35,70 cm (L) x 25,70 cm (B) x 2,54 cm (min)/3,96 cm (maks.) (H)

Pakkemål (B x D x H)
415 x 164 x 350 mm

Garantierklæring
1 år, hente-bringe service

Begrænset garanti og undtagelser
Mulighed for forlængelse af garantien til +2 år (HP Care Pack U4819E, inklusive dækning af hændelige skader U4821E). Du kan få yderligere oplysninger hos din HP-forhandler

På forhånd tak!



Brugbart svar (1)

Svar #1
13. april 2008 af Sentinox (Slettet)

Til prisen er den god, men jeg ville nok ofre en smule ekstra, celeron processorer er ikke gode. Ville selv nok ofre ca. 6000, og dermed kunne få en med dual core processor, se eks:

http://zepto.dk/Shop/Config.aspx?configurationid=313¬ebookid=673



Svar #2
13. april 2008 af razi (Slettet)

ja, men har ikke råd til noget over 4000kr. lige pt. Hvad vil det komme til at betyde for mig at den har celeron processor?

Brugbart svar (1)

Svar #3
13. april 2008 af BentJ (Slettet)

Alt hvad der hedder noget med "HP" kan kun frarådes!

Svar #4
13. april 2008 af razi (Slettet)

#3 Hvorfor dog det?
Hvad vil du så anbefale mig?

Brugbart svar (1)

Svar #5
13. april 2008 af Sherwood (Slettet)

IBM!! Aldrig HP!

Brugbart svar (1)

Svar #6
13. april 2008 af Oxon (Slettet)

MAC MAC MAC or you are stupid.

Svar #7
13. april 2008 af razi (Slettet)

#5 jeg har en IBM R60
men skal ha en til PC, bare til 4000 kr ikke over. kan I anbefale mig nogle?

Brugbart svar (1)

Svar #8
13. april 2008 af jann (Slettet)

Du skal have en Acer.
Fordi den er god og har en god kvalitet!
HP er noget lort! det går nemt i stykker!

Mit råd er ACER!

Svar #9
13. april 2008 af razi (Slettet)

#8
Mange tak for rådet.
Men hvilken model skulle det så være?

Brugbart svar (1)

Svar #10
14. april 2008 af pragtfuldt (Slettet)

Jeg kan ikke forestille mig at du vil finde en ny IBM/Lenovo eller MAC til 4000 - måske heller ikke en ACER.
Til dit budget er mærker som Fujitsu-siemens eller Toshiba og så de mindre kendte mærker nok mere hyppige.

#2 Ulempen ved Celeron-processoren der sidder i maskinen er bl.a. den mindre cache på 1 MB. Kort og overfladisk sagt kan dette give længere access-tider når data skal hentes til behandling. Cache er en utrolig dyr hukommelsesteknologi, så skal prisen holdes nede skæres der i cache-størrelse. Det er dermed ikke sagt at 1 MB cache er verdensundergang. Mange AMD processorer, her i blandt også Athlon X2, har også "kun" 1 MB cahce og de mange køber dem skam alligevel. Hvis du skulle støde på en pc med AMD Turion X2 til samme pris, så tror jeg at det ville være et bedre køb.

#1 nævner Intel's dual core (Athlon X2 og Turion X2 er AMD's svar på dual core processorer). Dette er selvfølgelig et bedre valg, men hvis du skulle ende med at give 6000 så gå efter Core Duo eller Core 2 Duo. En 1,5 Ghz Core Duo vil nok kunne yde det samme - og til tider mere - som Celeron'en. Udover at du her får en processor med 2 kerner, er de også optimeret på ydelse og batterilevetid. Jeg mener nemlig ikke at Celeron processoren har "Speedstepping" så den kan clocke ned når den ikke har noget at lave og derved spare på strømmen. Om X2 kan, har jeg slet ingen andelse om.

Tilbage til dine oprindelige spørgsmål så tror jeg at den kan benyttes ganske fint til studiebrug - med mindre du arbejder med tung grafik eller andet sindsyg tungt!
Tror også godt at du vil kunne spille på den (mens opladenren er tilsluttet), du må dog ikke forvente for meget.

Aller sidst, så vil et skud fra hoften være at HP'en score cika 3 i Vistas Experience Index Base Score. Hvis dine venner har Vista så kan du evt. spørge hvad deres maskiner har i base score og sammenligne.

Brugbart svar (1)

Svar #11
14. april 2008 af pragtfuldt (Slettet)

Hejsa

Så lige at Føtex har et lignende tilbud. Her får du 160 GB og 5-i-1 kortlæser til samme pris. Dog er det er Celeron 540, så den er lidt langsommere. Ellers en god og passende bærbar til surf og office.

Svar #12
14. april 2008 af razi (Slettet)

#10 + 11
Tusinde tak for dine svar. Jeg er blevet meget klogere, nu har jeg en fornemmelse af, hvad jeg nogenlunde skal gå efter. Jeg checker li tilbuddet ud i føtex.

Jeg arbejder med dreamweaver, flash og photoshop rigtigt meget, er det ikke for tungt?

Brugbart svar (1)

Svar #13
14. april 2008 af pragtfuldt (Slettet)

Hej Razi

Jeg bliver lige nødt til at spørge; søger du et længere svar eller har du nogenlunde forstand på pc'er?

Svar #14
14. april 2008 af razi (Slettet)

#13 Hej pragtfuldt

Jeg har nogenlunde styr på pc'er. Men jeg har bare haft så travlt på det sidste, at jeg ikke rigtigt har fuldt med i udviklingen og priserne, derfor er det lidt svært for mig at vurdere, hvad jeg kan få til det budget.

Brugbart svar (1)

Svar #15
15. april 2008 af FrederikHoengaard (Slettet)

IBM Lenovo R60 er ringe. Det går meget nemt i stykker. Især hængslerne til skærmen er af ringe kvalitet, og vil typisk knække efter et års tid.

Brugbart svar (1)

Svar #16
15. april 2008 af pragtfuldt (Slettet)

OK. Det lyder som om at du skal bruge den til noget multimedie design? Jeg håber ikke at jeg skuffer dig ved at sige at jeg kun kan forestille mig at folk i denne branche nok ønsker mere power end hvad de nævnte HP'er kan tilbyde.
Vil dog lige hurtigt nævne at jeg ikke har nogen praktisk erfaring med tidligerenævnte programmer eller nogensinde haft et egentligt behov for grafik i samme niveau som det kan tænkes at du efterlyser. Så du må kun se på det jeg skriver som et et skøn.

Begge HP'er har Intel's GMA X3100 'onboard' grafik. Det er nok til trække Vista så vil mene at Photoshop også kan afvikles på dem. I det lange løb tror jeg dog at du vil få mere glæde af bærbare med 'dedikeret' grafikkort fra fx Nvidia. Nvidia Quadro er (var?) for eksempelvis genial til CAD-programmer.

Så er der opløsnignen på 1280 x 800 (WXGA). Tja, hvis du har behov for at kunne overskue et større skærmområde på én gang så skal vi nok højere op. Jeg kører selv med denne opløsning på en 14.1" skærm, men igen jeg arbejder ikke med grafik ;)

Tænkte på, bliver denne bærbar din primære arbejdscomputer? Jeg har bare den forestilling at multidedia designer har behov for utrolig høj opløsning og en skærm på mindst 19". Så er vi jo ovre i noget stationært.

Nu ved jeg ikke hvor meget du står og mangler en ny bærbar, men hvis din T60 kan bruges lidt endnu kunne du overveje at vente lidt endnu med et køb. HP'erne kan vel godt bruges, men jeg ved ikke hvor langt de rækker ud i fremtiden.

PS Personligt ville jeg vælge HP over Fujitsu-siemens, Toshiba 'og' ACER


Brugbart svar (1)

Svar #17
17. april 2008 af Niika (Slettet)

#16

Hej.. tusinde tak for svaret.
Ja, den skal bruges til en del multimedie design. Men også en masse andre programmer. Jeg skal starte på nyt studie, så havde tænkt mig at det blev min studie PC, og den sekundære arbejds-PC, når det gælder multimedie design. For jeg har en god stationær, der kan håndtere det i forvejen.

Min IBM R60 havde jeg tænkt mig at give til min bror, og jeg er også bare blevet lidt træt af den. Men den er uden tvivl god og har holdt sig længe. Men nu står jeg bare i den situation, at jeg mangleren til efter eksamen. Og jeg vil gerne ha en hurtigst muligt, derfor mit budget ikke er på så meget. På den anden side skulle jeg måske være tålmodig indtil jeg har nok penge til at købe noget, der virkelig er godt.

Men hvis du støder på nogle gode PC til standart priser må du godt skrive det :)

Brugbart svar (1)

Svar #18
17. april 2008 af Niika (Slettet)

hov.. kom til at skrive fra min venindes profil. min er razi :)

Brugbart svar (1)

Svar #19
17. april 2008 af DennisDeH (Slettet)

TIl pengene ser den ud til at være et ret godt køb.

Medion, Acer, og til dels HP er ikke særlig gode med support og "alt det bagefter købet".

HP har en udemærket byggekvalitet til prisen.

Hvis jeg var dig ville jeg hellere satse på Zeptos 3215W, der kan fås fra 2800 kroner inkl moms. Selvom man skulle tro det er løgn, så er kabinetet af rigtig god kvalitet, og Zepto har gode service ordninger - ihvertfald bedre end de andre firmaer!
http://www.zepto.dk

Det allemest optimale ville være HP Compaq business bærbarene, eller Lenovo Thinkpad. Du får simpelthen ikke bedre kvalitet.

I det firma hvor jeg arbejder som teknikker og sælger, Novabook.dk, sælger vi også vores blærbare af eget mærke, men de ligger prismæssigt over dit spektrum ser det ud til.
Derfor ville jeg tage en Zepto;)

Brugbart svar (1)

Svar #20
19. april 2008 af pragtfuldt (Slettet)

Hej razi

Du kan prøve at tage i El-giganten her den kommende uge. De har lagerudsalg. Måske har de noget :)

Forrige 1 2 Næste

Der er 21 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.