Almen studieforberedelse (AT)
Problemformulering
Jeg skal skrive en opgave om Visionen Christiania. Mit problem med opgaveskrivning er at lave problemformuleringen. Jeg kan ikke formulere ordenlige spørgsmål.
Jeg vil gerne skrive om visionen bag christiania og om hvordan det blev. Jeg skal tage udgangspunkt i fagene Historie og Samfundsfag. De er heller ikke min stærke side så der kunne jeg også bruge nogle få pointers.
Jeg håber der er nogle der har tid.
Svar #1
15. september 2008 af Dreamer1990 (Slettet)
Hej,
Hvis du nu starter med at lave et redegørende, analyserende og diskuterende spørgsmål så kan vi arbejde videre med din problemformulering sammen. Du skal i første omgang KUN tænke på, at lave 3 spørgsmål (redegørende, analyserende og diskuterende) - Det med at formuleringen skal være perfekt, tager vi bagefter. Skriv - Jeg holder øje med indlægget.
Pjuske
Skriv et svar til: Problemformulering
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
