Dansk
Filmen Babel
Hej alle sammen :)
Jeg sidder her og skal lave en analye af filmen Babel. Totalt god film, men jeg har lidt svært ved at komme i gang. Jeg skulle vel ikke være så heldig at en af jer derude ligger inde med en sådan opgave, som jeg kunne bruge som inspiration? :)
// Mig
Svar #1
09. marts 2009 af Marko Stokic (Slettet)
Arj, den film skal du næsten selv have lov til at arbejde med. Den er fantastisk! Virkelig. Nøgleordene er: kommunikation, globalisering og så det internationale systems indflydelse. Samtidig er der alle småtematikkerne man kan tage fat i for hver af de geografiske steder!
Kom i gang selv! Den er fantastisk, og læringen ved selv at analysere den er SÅ meget federe. Men kig især på hende den hørehæmmede og kig efter symbolik. Brug evt. de geografiske placeringer til at stille tewmatikker og problemer op overfor hinanden. Undersøg karakterernes motiver for at gøre hvad de gør og lav en fortolkning om globaliseringens udfordringer og kommunikation på globalt plan - især misforståelser.
Så skulle 12-tallet gerne være hjemme ;)
Svar #2
10. marts 2009 af Abenerglad (Slettet)
Kan kun give dig ret! :) Har selv fået bakset noget sammen, men havde bare lidt svært ved at komme i gang ;) Er dog netop blevet færdig og synes selv resultatet er blevet okay :) Men ellers mange tak for din hjælp :)
Skriv et svar til: Filmen Babel
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
