Generelt

aport ... !!!!!!!!!

24. marts 2009 af Noorabood (Slettet)

heey..

har en spørgsmål, og vil vide  havd jeres mening er over det? Prøv at forstille jer, i har en barn i unge ældre, hvad vil i gøre i den situation, vil i behold den? forstille jer drenge at i er piger, og vide ikke hvad der skal gøres. Vil i tage en abort eller behold den, og hvorfor?


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. marts 2009 af Den-Seje (Slettet)

 du mener abort ?


Svar #2
24. marts 2009 af Noorabood (Slettet)

ja jeg mener abort.


Brugbart svar (1)

Svar #3
24. marts 2009 af 215 (Slettet)

 Altså hvis jeg var en pige......

ville jeg tage en abort hvis jeg ingen støtte fik fra modparten, og hvis barnet så finder mig vil jeg sige at grunden til at jeg gjorde det var pga. at jeg ikke kunne passe ham/hun alene uden støtte fra modparten, og pga. min alder


Svar #4
24. marts 2009 af Noorabood (Slettet)

Men synes du ikke det er på en måde at slå en ihjel!


Brugbart svar (2)

Svar #5
24. marts 2009 af juventuz (Slettet)

#3 Bare lige for at slå det fast:

"Med betegnelsen abort menes afbrydelse af en graviditet før fostret er levedygtigt"

Så der er stor sandsynlighed for, at barnet ikke finder dig :-)

Og til #0 Mener du adoption? (hvilket ikke er det samme som abort) Hvis ja, så er det da på ingen måde det samme som at slå en ihjel!!!

At abort er at slå en ihjel er en anden diskussion, som der er mange forskellige meninger om....

Det er, for at være lidt off topic, meget svært at læse og forstå dit indlæg, idet du ikke er speciel god til dansk grammatik. Så måske mener du virkelig adoption og ikke abort, eller hvad ved jeg?


Svar #6
24. marts 2009 af Noorabood (Slettet)

jeg mener adoption!  hvad for noget grammatik fejl har jeg, det vil jeg gerne vide!


Brugbart svar (2)

Svar #7
24. marts 2009 af juventuz (Slettet)

#6 Det er ikke for at være ond, men #0 er proppet med fejl (fejl med fed)

har en spørgsmål, og vil vide havd jeres mening er over det? Prøv at forstille jer, i har en barn i unge ældre, hvad vil i gøre i den situation, vil i behold den? forstille jer drenge at i er piger, og vide ikke hvad der skal gøres. Vil i tage en abort eller behold den, og hvorfor?

Derudover skrev du i #6 "hvad for noget", hvilket skal rettes til "hvilke", idet dit forslag er noget, børn på 10 år fejlagtigt bruger i deres sprog.

Men glem det med grammatikken og lad os få en ordentlig diskussion af emnet. Det var adoption emnet var, ikke ;-)


Svar #8
25. marts 2009 af Noorabood (Slettet)

Jo det var adoption!


Brugbart svar (1)

Svar #9
20. april 2009 af 215 (Slettet)

 Ik helt..... 
jeg ved jo godt at barnet er hos nogle andre.... så på den måde synes jeg ikke at det er = slå ihjel..

Man må jo bare håbe at barnet for et godt liv, og ikke ender på en af gader  i amsterdam (tænker du mest på, red light districkt) 


Skriv et svar til: aport ... !!!!!!!!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.