Almen studieforberedelse (AT)
Problemstilling + perspektivering
Jeg er lige ved at være færdig med mit talepapir, men kom lidt i tvivl vedrørende problemstillinger og perspektivering.
1) Skal man fremlægge alle sine problemstillinger i monologen, eller er det nok og komme ind på løsningen dertil i konklusionen, og så kan man jo uddybe i dialogen?
2) Mht perspektivering, hører den til i monologen, altså med til de 10 min., eller regnes det med til dialogen?
Håber der nogle der kan besavere disse små spørgsmå for mig. På forhånd Tak(:
Svar #1
31. maj 2009 af Shaida (Slettet)
1) du skal i fremlæggelsen uddybe dine problemstillinger, ikke give konklusionen, da denne allerede står i synopsis, og lærerne derfor allerede har læst den én gang. Nye ting på banen!
2) perspektiveringen hører med til fremlæggelsen, men har du perspektiveret udtømmende i synopsen kan du nøjes med at henvise til denne (det er hvad jeg har fået at vide på min skole)
Skriv et svar til: Problemstilling + perspektivering
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
