Dansk

respons på novellestart

18. juni 2009 af Elektro (Slettet)

hej alle. vil i være søde at vurdere/respons på starten på denne novelle. tak på forhånd:)

Skumringen

Det er skumring 2 gange om dagen. Om aftenen og tidligt om morgenen. Der har jeg lært af min morfar. Det var påskedag. Det var gråvejr, og regnen faldt tungt på vores nymalede tegltag. Hele min familie var kommet på besøg til påskemiddag. Vi skulle traditionen tro have lam. Egentlig havde jeg aldrig rigtig brudt mig om lammekød, men bare for at være højlig spiste jeg op. Efter maden og inden desserten plejede vi altid at holde en lille snakkepause, og det var her, at min kære morfar kom hen og spurgte'' nå, hvordan går det så med hønsene, får de lagt nogen æg''. Det var det samme hver gang, og jeg svarede også det samme hver gang, men denne gang sagde han nået nyt.
'' Du skal huske at være meget opmærksom på ræven i denne tid. Den har store unger, der er meget madkrævende, og derfor er den desperat. Den er mest ved skumringen den slår til, så sørg for altid at have dem inden døre ved den tid''. Klokken havde slået 18.00, da de sidste gæster vendte snuden hjemad, og jeg kunne se frem til et par lange timer med oprydning.


Brugbart svar (0)

Svar #1
18. juni 2009 af Booklover (Slettet)

...!!... Det var det emne jeg valgte til min 9'ende klasses afgangseksamen!! Hvor pudsigt!!


Svar #2
18. juni 2009 af Elektro (Slettet)

Jaaa det må man sige, men jeg ville sætte stor pris på hvis nogen ville komme med en vurdering og lidt repons til teksten :D


Brugbart svar (0)

Svar #3
19. juni 2009 af diiidaaa (Slettet)

DET har jeg lært og ikke DER

For at være højlig? Hva vil det sige?

Det hedder NOGLE æg og ikken NOGEN

Det hedder NOGET nyt og ikke NÅET

Jeg ville ikke sige at dyr kræver mad, men de kræver føde.

Du mener nok DET er mest ved skumringen og ikke DEN.

Er det starten på en stil eller?


Brugbart svar (0)

Svar #4
19. juni 2009 af cecilielunaa (Slettet)

Jeg synes den er præget meget af talesprog.
prøv at gøre dine sætninger længere, men mindre du ligefrem stræber efter kortprosa-stilen (:
 


Skriv et svar til: respons på novellestart

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.