Matematik
Sandsynlighedsopgave
Hej, jeg har problemer med at løse denne opgave. Er der nogen der kan hjælpe?
Vi får at vide i nedenstående opgave at faren har Huntingtons sygdom, moren har det ikke og datteren har ingen symptomer når hun er 70 år.
D er sygdomsallelel for Huntingtons sygdom.
I forbindelse med den autosomale dominante sygdom Huntingtons sygdom blev følgende a priori risiko oplyst:
P(70 år uden symptomer | har D) = 1/20
Forklar hvorledes denne risiko er opstået?
Jeg vil mene at P(har D) = 1/2, da der er 50 % chance for at arve faderens gen. Men hvordan når man frem til det sidste.
Svar #1
09. september 2009 af peter lind
Du har misforstået hvilken sandsynlighed det drejer sig om. Hvis du ser på alle,dem der det har det defekte gen samt er blevet 70 år vil 5% have udviklet sygdommen. Sagt med andre ord. Det er ikke alle med det defekte gen, der udvikler sygdommen.
Svar #2
09. september 2009 af apandersen (Slettet)
Men det er et dominent gen, så alle vil udvikle sygdommen på et eller andet tidspunkt hvis de har D.
Men hvordan kommer man frem til de 5 %.
Svar #3
09. september 2009 af peter lind
Nej. Man konstaterer netop at ikke alle vil udvikle sygdommen. Hvad grunden kan være er det til gengæld ingen oplysninger om. Det kan være at miljøet eller andre gener spiller en rolle. Det kan også være at nogle dør inden sygdommen udvikles. De 5% er formodentlig en erfaringssag. Man har altså simpelthen målt det.
Svar #4
09. september 2009 af apandersen (Slettet)
Men kan det så ikke være sandsynligheden for at man ikke har fået symptomer endnu, dvs. de har ikke udviklet sygdommen endnu,men kan stadig nå det?
Skriv et svar til: Sandsynlighedsopgave
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
