Generelt

Adgangskrav

23. oktober 2009 af The_Joker (Slettet)

Hvorfor kan man ikke gå om i de fag, man ikke har fået gode nok karakterer i til at få sit ønskestudie? På denne måde kunne man prøve igen og fordybe sig i fagene for så at score en bedre karakter næste gang. Det er fucking irriterende, at man ikke kan og det letter bare presset i nakken ydderligere for jeg SKAL så have 10 i dansk, historie og engelsk i 3.G som alle er A fag.. Hvad skade skulle det gøre at tage fagene om? Fuck Danmark.


Brugbart svar (1)

Svar #1
23. oktober 2009 af Ellee (Slettet)

hvilket studie vil du da ind på?


Brugbart svar (1)

Svar #2
23. oktober 2009 af Yow! (Slettet)

du får en chance..... så er det op til dig om du vil udnytte muligheden eller tværtimod misbruge den....

men du har stadig kun EN chance....sårn er det bare.... desværre :(
 


Brugbart svar (1)

Svar #3
24. oktober 2009 af DennisDeH (Slettet)

Det er jo dit liv og dig selv der bestemmer om du får en god karakter første gang. Prøv at tænk hvis alle kunne tage fagene om for at "score en bedre karakter", hvad er så meningen med en eksamen når den kan ændres?

Der gælder jo de samme regler for os alle, så du har vel ikke rigtig nogen grund til at klage? Gør det så godt som du kan, det må vi andre også. Evt. find en anden drømmeuddannelse.


Skriv et svar til: Adgangskrav

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.