Dansk

Eksamen: Fordybelsesområde: Noveller

24. april 2010 af andrewanders (Slettet) - Niveau: 9. klasse

Hej alle!

I går trak jeg mit dansk-fordybelsesområde til folkeskolens afgangsprøve. Mit fordybelsesområde blev noveller. Jeg har en pensumliste, der ser sådan ud:

Henrik Pontoppidan - Ane Mette

Herman Bang - Frøkenen

Helle Helle - Køreplaner

Naja Marie Aidt - Omstændigheder

My Lindelöf - Myrstacken

Tove Ditlevsen - Nattens Dronning

Jan Sonnergaard - Polterabend

Karen Blixen - Ringen

Peter Mouritzen - Jomfru Mudder

Har I nogle ideer til, hvilken novelle jeg kan vælge? - og i så fald, hvilken af følgende jeg kan perspektivere den til?
På forhånd tak :)


Brugbart svar (3)

Svar #1
24. april 2010 af Yospehine (Slettet)

Jeg trak det samme, da jeg gik i 9. klasse og jeg valgte novellen "Solsort og snefnug". Den er utrolig god til det, idet der er mange ting som kan analyseres. Det er samtidig en meget god historie..


Svar #2
24. april 2010 af andrewanders (Slettet)

Tak skal du have :) Havde du også disse tekster på pensumlisten?


Brugbart svar (1)

Svar #3
24. april 2010 af Yospehine (Slettet)

Nej det havde jeg ikke, men er det ikke lige meget? Tror nu godt du kan finde noget at perspektivere den til.. Prøv og læs den, så kan du jo selv bedømme det :)


Svar #4
24. april 2010 af andrewanders (Slettet)

vil gøre :) Tak for hjælpen!


Brugbart svar (2)

Svar #5
20. maj 2011 af Bubbibob (Slettet)

Hej du skulle ikke tildfældigvis stadig ligge inde med din analyse eller eventuelt kunne hjælpe, da jeg selv skal analysere novellen solsort og snefnug. Jeg er gået helt i stå og kunne virkelig godt bruge noget hjælp? :)


Skriv et svar til: Eksamen: Fordybelsesområde: Noveller

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.