Generelt

Bacherloruddannelse?

06. december 2010 af Gucciiii (Slettet)

Hej alle.

Jeg har et spørgsmål, som jeg har gået og undret mig over. Jeg skriver en opgave om jobbet som fysioterapeut og jeg har fundet ud af, at fysioterapeut-uddannelsen er en bacheloruddannelse.

Hvad menes der med at det er bacheloruddannelse? Hvad er en bacheloruddannelse?

Skal man på have universitetet med hvis man vil være fysioterapeut?

Det ville hjælpe mig rigtig meget hvis i vil hjælpe, da jeg har prøvet at finde svaret på nettet, men ikke helt kan se det.

Tak!


Brugbart svar (1)

Svar #1
06. december 2010 af Anxyous (Slettet)

 Se:

http://www.ug.dk/uddannelser/professionsbacheloruddannelser/socialogsundhedsuddannelser/fysioterapeut.aspx


Svar #2
06. december 2010 af Gucciiii (Slettet)

Tak for svaret - men kan bare ikke finde noget hvor der står noget om hvad en bacheloruddannelse er/går ud på.?


Brugbart svar (2)

Svar #3
06. december 2010 af badooo (Slettet)

Går ud på? På en bachelor-uddannelse tager du en uddannelse, der giver dig den lavest mulige universitetsgrad. En kandidat-uddannelse er en overbygning af bacheloruddannelsen. Det kræver således en relevant bachelor før man kan starte på en kandidat. Men man behøver ikke tage kandidaten for at være bachelor.


Brugbart svar (2)

Svar #4
06. december 2010 af Anxyous (Slettet)

Det er egentlig bare en mellemlang videregående uddannelse.

I dette tilfælde er det en professionsbachelor, men der findes også universitetsbacheloruddannelser.

Jeg skal f.eks. læse medicin, hvor du starter med at læse en bachelor, for så at begynde på kandidatuddannelsen.


Svar #5
06. december 2010 af Gucciiii (Slettet)

MANGE tak for svarene! ;)


Brugbart svar (1)

Svar #6
18. december 2010 af Malthe_karlsson (Slettet)

Se det her link om professionbachelor kontra akademisk bachelor.


Skriv et svar til: Bacherloruddannelse?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.