Studievejledning
Fagsupplering til sommer
Hej.
Jeg har et spørgsmål som jeg håber der er nogle der kan være mig behjælpelig med. Jeg skal have bestået matematik B for at kunne søge ind på mit studie til sommer. Problemet er at jeg har faget på mit eksamensbevis, desværre må jeg sande at jeg kun fik 2 mundtligt og 00 skriftligt, så faget er vel i realiteten ikke bestået?
Kan jeg tage faget om på et lynkursus til sommer i håb om et bedre resultat? Eller er jeg nødsaget til at tage det på A-niveau nu, hvor jeg allerede har gennemført B? Jeg kan simpelthen ikke finde ud af om det er en myte, eller om det rent faktisk passer. Et utal af søgninger forskellige steder har heller ikke givet pote.
På forhånd tak.
Svar #1
04. februar 2011 af Moderatoren
Du søger nok på det forkerte. Her kan du læse om Gymnasial Supplering.
- Det er bestemt ikke en myte:-)
Svar #2
04. februar 2011 af Christensen4 (Slettet)
#1 Tak for dit svar.
Jeg er dog lidt forvirret, fordi evejledningen hos ug fortæller mig at det er muligt at tage b-niveaet om igen.
Hos kvuc kan jeg læse følgende: "Alle, som har en adgangsgivende eksamen - studentereksamen, HHX, HF-eksamen eller HTX, men som mangler fag på bestemte niveauer for at kunne søge optagelse på en videregående uddannelse, kan supplere via GSK.
Betingelsen er blot, at faget/niveauet er krævet på den uddannelse, der søges optagelse på. Hvis man i forvejen har bestået faget på samme niveau, kan man kun få det pågældende niveau på GSK, hvis formålet er at opfylde et karakterkrav."
Svar #4
04. februar 2011 af 150972 (Slettet)
Hej med dig,
Du har ikke bestået B-niveau og kan slet ikke begynde på A-niveau ;)
Du skal tilmelde dig et B-niveau kursus i sommerferien. GSK tilbyder hold forskellige steder rundt om i landet. Du kan tilmelde dig fra begyndelsen af april md.
Held og lykke.
Skriv et svar til: Fagsupplering til sommer
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
