Studievalg og videregående studie
5 A- niveau fag?
Jeg har fundet en spændende linje, hvor der bliver tilbudt et valgfag på A- niveau. Jeg har tænkt mig at vælge Matematik på A- Niveau, da det skal bruges til det studie, jeg gerne vil ind på efter gymnasiet.
Jeg er født i England og har en engelsk mor, og jeg har noget familie der ovre, så jeg er meget god til engelsk.
Ville det være ærgeligt at jeg ikke tog engelsk på A-niveau?
Er det muligt at have 5 A-niveau fag? Er det hårdt?
Mvh Jesper
Svar #1
12. februar 2011 af Anxyous (Slettet)
Du risikerer, at du bare kommer til at kede dig i engelsk (alt efter hvordan du har det med faget).
Du kan have helt op til 6 A-fag, og der er visse fordele involveret: Med 5 A-fag kan du gange dit eksamensgennemsnit med 1,03, og med 6 A-fag kan du gange med 1,06.
Og der er selvfølgelig en del arbejde involveret i at have 5 eller 6 A-fag, så det er forholdsvis hårdt.
Svar #2
13. februar 2011 af sar94 (Slettet)
Jeg tror ikke, at man stadig kan gang sit snit? Min lærer sagde i hvert fald at den her regel ikke findes længere..
...?
Svar #4
14. februar 2011 af NuclearWarhead (Slettet)
Med forbehold for at det har ændret sig siden jeg selv gik i gymnasiet:
At have engelsk er ikke bare et spørgsmål om at være god til sproget. Det er først og fremmest et litteraturfag. Folk der har været på udveksling og kommer hjem og taler et godt engelsk, får ikke nødvendigvis højere karakterer fordi faget netop er litterært anlagt, og bliver derfor ret skuffede fordi de bare tror det handler om at tale et godt engelsk.
Derfor er mit råd at hvis du er glad for engelsk litteratur, så vælg du det bare, men hvis det blot er for at brillere med din engelske udtale, så lad være.
Svar #5
14. februar 2011 af Miibi (Slettet)
Hvis du er god til dansk i folkeskolen + snakker godt engelsk, ville engelsk a-niveau sikkert være let for dig. Det handler både om at tale sproget, og om at være god til at analysere tekster.
Hvis du tror, at du har det talent, så ville engelsk A give dig en chance for at hæve dit snit, idet engelsk A vægter 1 i dit samlede gennemsnit og engelsk B kun har vægt 0,75. Foruden at 5 a-fag betyder, at du kan gange dit snit med 1,03.
Så hvis du tror, at det ville være let for dig, så ja, ville engelsk A være en måde at hæve dit snit på.
Svar #6
16. august 2011 af millepigen02 (Slettet)
hej . jeg er lige startet i gymnasiet . jeg har engelsk på a niveau. i engelsk timen idag kunne jeg høre at de andre næsten snakkede flydende engelsk. jeg fik 02 i engelsk i folkeskolen så er ikke særlig god til det. men valgte det for at blive bedre.
mit spørgsmål. kan man godt have engelsk på A niveau uden at være specielt god? hvis ens mål er at blive bedre?
Skriv et svar til: 5 A- niveau fag?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
