Generelt
Ordbøger til mac !?
Hvad kan jeg gøre for at få ordbøger på min computer?
Skal bruge engelsk/dansk og nudansk ordbog - de cd'er jeg har kan jo ikke installeres på Mac Hvad gør jeg?
Kender I et sted hvor jeg evt. kan hente nogle gratis?
Jeg har en mac - med leon styresystem (mac OS X version 10.7) :o
Svar #1
25. juli 2011 af Crazyguitarman (Slettet)
Kender ikke gratis, men gyldendals røde har en mac version, hvis det er dem du har, burde du også have en seriekkode, du kan bruge på mac
Svar #2
26. juli 2011 af multi376 (Slettet)
Denne ordbog helt gratis er mega god:
http://www.ordbogen.com
Svar #5
29. juli 2011 af dane1234 (Slettet)
Jeg har hverken et UNI login og mit uddannelsessted abbonomere ikke for ordbogen.com .. :o
hvad kan der ellers gøres?
Svar #6
09. august 2011 af MaibritG
Jeg synes ofte at de gratis ordbøger er mindre effektive end f.eks. Ordbogen.com eller Gyldendals elektroniske ordbog for PC & MAC. Men du kan da se om følgende dansk/engelsk elektroniske ordbog, kan tilfredsstille dit behov: fimp.wordpress.com/2007/03/25/engelsk-dansk-og-dansk-engelsk-ordbog-til-mac/
Personligt ville jeg hellere ofre de 700 kroner det ca. koster for Gyldendals elektroniske ordbog (engelsk/dansk) for PC og MAC. Du kan sikkert også få noget studierabat i forbindelse med købet, eller købe produktet når det er på tilbud.
Med venlig hilsen
Maibrit
Svar #7
15. august 2011 af MaibritG
Lige pt. har Netto Nudansk Ordbog + CD (der kan bruges på MAC også) på tilbud til 150 kroner. :)
Med venlig hilsen
Maibrit
Svar #8
15. oktober 2011 af LaMaria (Slettet)
Gyldendals elektroniske ordbøger til Mac er rigtigt dårlige! Det er spild af penge. Jeg har tidligere været glad for Politikens -men ved ikke om der er en opdateret Intel version.
-Abonnerer- !!!
Skriv et svar til: Ordbøger til mac !?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
