Engelsk
Engelsk udsagnsled og grundled
Hej
Er i gang med at rette grammatik i min engelsk aflevering. Jeg er i den forbindelse komme i tvivl om reglen omkring udsagnsled og grundled. Jeg ved godt at X skal stå før O. Men kan ikke huske om de skal stå ved siden af hinanden eller om der godt må være et ord imellem dem.
Så hvad er reglen?
Svar #1
27. august 2012 af Sendai (Slettet)
Der må gerne stå ord i mellem. Det kunne f.eks. være et tillægsord.
Svar #2
27. august 2012 af Stygotius (Slettet)
Et tillægsord mellem grundled og verballed ??? Hmmm......... -det er nok yderst sjældent.
Grundled og verballed står bestemt langt fra altid ved siden af hinanden.
Eks.
"Peter, after he had met his new girlfriend, decided to....."
X O
Svar #4
05. september 2012 af cathrinestryno (Slettet)
Jeg tilbyder at rette engelske stile/essays/opgaver, hvadenten du bare ønsker kommentarer til eventuelle rettelser mm., eller hvis den ønskes rettet for stavefejl m.m..
Jeg tilbyder også privatundervisning.
Jeg har boet samt rejst i USA siden 2006, hvilket har gjort at jeg idag skriver samt taler flydende amerikansk.
Du har også mulighed for at komme hjem til mig på Frederiksberg (kbh) så vi kan gennemgå din opgave sammen.
PRISER:
Hjælp med fritskrevne opgaver/essays:
1) Under 1 side = 50 kr
2) 2-3 sider: 100 kr.
3) 4-5 sider: 200 kr.
4) 6-10 sider: 300 kr.
Hjælp med direkte oversættelser til engelsk max en halv sides oversættelse: 100 kr
Årsagen til denne pris skyldes, at dette tager mig længere tid, da der skal fokuseres mere, end end almindelig fritskreven A-4 side, eksempelvis i et essay, hvor det ikke skal være en korrekt oversat formulering fra en dansk sætning.
Kontakt mig endelig på email: [email protected] eller tlf: 27571713, hvis det skulle have din interesse :)
Vh,
Cathrine Strynø
Skriv et svar til: Engelsk udsagnsled og grundled
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
