Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

Analyse af Dan Turèll digt - om bevisthedsudvidende stoffer

26. november 2012 af studieknægten (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej Allesammen (læs først spørgsmålene og derefter forklaringen)

Mit spørgsmål går på følgende: Er der nogle der kan fortælle mig, hvordan jeg skal flette biokemisk viden ind i en portræt-artikel??? 

Og Hvilke af Dan Turèll's digte kunne være oplagte at bruge til artiklen og dermed også analysere dem (forudsat at de er skrevet på LSD, hash eller Mescalin - og dermed påvise det gennem en analyse)

 

jeg sidder nemlig og skal skrive SRP her fra d. 6 - 20 december, hvor jeg har valgt en formidlingsopgave i Dansk/ Biotek

Mit overemne er nervesystemet, med henblik på bevisthedsudvidende stoffer (LSD, Hash og Mescalin)

Her skal jeg inden for biotek redegøre for hvad stofferne gør, helt nede på cellulært plan og ved systemet/ hjernen i det store hele

Herefter skal jeg sammenligne dem (diskuttere deres virkning bl.a. vha. det farmakologiske vindue (HJÆLP!!!!!!)) og rangerer dem efter potens.

Til sidst skal jeg bevæge mig over i danskdelen ved at præsentere hvordan syren for det første kommer til udtryk i litteraturen, men primært via en artikel som jeg skal skrive. 

Denne artikel skal forestille at være et portræt af Dan Turèll, hvor jeg har to digte, som jeg har analyseret - her skal jeg vise og fortælle om hvordan de tre ovennævnte stoffer kommer til udtryk. På samme tid skal jeg også flette den biokemiske viden ind i denne artikel.

Efter artiklen skal jeg blot lave en diskussion over min artikel vha. en argumentationsanalyse etc. 

På forhånd mange tak for hjælpen!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 


Skriv et svar til: Analyse af Dan Turèll digt - om bevisthedsudvidende stoffer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.