Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

Fag til SRP

24. november 2013 af bananman (Slettet)

Hej :)

Jeg skal snart vælge fag til SRP, og jeg er stadig i tvivl om, hvilke fag jeg skal vælge.

Min studieretning er: Bioteknologi A, Matematik A og Idehistorie B.

Jeg har selv tænkt på at Biotek og idehistorie, og jeg har tænkt mig at skrive om transgenesis, hvor jeg vil det bioteknologiske i det, og så inddrage om det er etisk korrekt. Samt om hvem der har ret til at kalde sig for den rigtige mor.


Brugbart svar (0)

Svar #1
24. november 2013 af Mundo (Slettet)

Det lyder som en godt emne til de to fag. Det synes jeg helt klart godt du kan vælge :) Er der noget konkret du er i tvivl om?


Svar #2
24. november 2013 af bananman (Slettet)

Jeg er i tvivl om det egentlig er et stort nok emne? Altså om det kan opfylde kravene


Svar #3
24. november 2013 af bananman (Slettet)

+ Jeg kan SLET ikke finde noget om det på dansk om det. Der er noget på engelsk, men for at jeg kan få en bedre forståelse skal jeg også kunne finde noget på dansk


Brugbart svar (0)

Svar #4
24. november 2013 af Mundo (Slettet)

Jeg tænker da umiddelbart at det er et stort nok emne. Man kan jo gøre det mere eller mindre bredt alt efter sin problemformulering. Dine SRP-vejledere kan måske hjælpe dig med at finde materiale. Du kan prøve at spørge dem om de ved hvor du kan finde noget på dansk.


Svar #5
24. november 2013 af bananman (Slettet)

Ja, det må det så være. Jeg har ikke lavet en problemformulering endnu, jeg vil bare være godt forbedret inden :-) Men tak ;-)


Brugbart svar (0)

Svar #6
24. november 2013 af Mundo (Slettet)

Var så lidt :)


Skriv et svar til: Fag til SRP

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.