Historie

Bilag (SSO) Historie

17. december 2003 af Niels (Slettet)
Har været inde og kigge på et par eksempler på SSO i historie.
Det ser ikke ud til at folk har lavet nogle bilag. Skyldes dette at de blot ikke er blevet vedlagt?

Jeg kan langt fra holde mig inden for de 15 sider hvis jeg ikke må vedlægge bilag, min historielærer har sågar sagt at alt der kan kommes i bilag skal kommes i bilag.
Næsten al min teori til min historie opgave (fx noget om krisestyring og udenrigspolitiske beslutninger samt mindre brugte kilder) er kommet i som bilag.

Er det bare min historielærer som har et specielt syn på dette?

Det er ikke fordi jeg har tænkt mig at ændre noget for så sidder jeg med en SSO på foreløbig 22 sider og mangler stadigvæk mit diskussionspørgsmål, men er mest for nysgerrighedens skyld

Brugbart svar (2)

Svar #1
17. december 2003 af Katrine (Slettet)

Bilag er fint fint, for ting, som ikke hører ind under selve opgaven men som blot er vedlagt for f.eks. yderligere dokumentation. Det man skal passe på med, ved at have for mange bilag er, at bilagene oftests kun bliver skimmet. Så hvis du har noget meget vigtigt i dine bilag, som holder opgaven oppe, så vil jeg mene, at du skal have det tilbage i selve opgaven. Forstår du hvad jeg mener?

Brugbart svar (1)

Svar #2
17. december 2003 af Twinkle5000 (Slettet)

Det der er ved bilag, er at hvis ikke der opstår et "akut" behov for at henvise til dem i opgaven skal de udelades. Som Katrine siger, skal de ikke bære opgaven, men fungere som noget du kan hnvise til evt. for at dokumentere.

Brugbart svar (1)

Svar #3
17. december 2003 af Katrine (Slettet)

Ja nemlig, tak :) Jeg har lidt svært ved at formulere mig, når jeg lige er stået op =)
De bilag, jeg oftest har, er grafer mv. og altså ikke mine argumentationer.

Svar #4
17. december 2003 af Niels (Slettet)

Jeg har teori i mine bilag så jeg fx kan skrive "det passer med teorie, se bilag 8" så ingen er i tvivl om hvilken teori jeg har brugt og hvad den indebærer.
Ellers har jeg yderligere argumentation og facts om hvad der skete som ikke er kendt af alle og sandsynligvis heller ikke af hverken min lærer eller censor da det nok er en slags mere eller mindre specialviden som kun forekommer kort eller slet ikke nævnt i alm. historiebøger.

men mht til at skimme det bliver censor/lærer vil nødt til at se det igennem hvis man fx direkte henviser til teorien bilag 8. Ellers får vedkommende formentligt svært ved at forstå noget :)

Brugbart svar (1)

Svar #5
17. december 2003 af Twinkle5000 (Slettet)

Nej, det kan jeg godt se. Du skal bare passe på at holde det overskueligt! Det lyder umiddelbart af meget, men hvis der er brug for det, så er der vel brug for det. :)

Brugbart svar (1)

Svar #6
17. december 2003 af Katrine (Slettet)

mm.. Deciderede forklaringer mv. bør du tage med som fodnoter.

Svar #7
17. december 2003 af Niels (Slettet)

Det havde jeg egentligt også tænkt mig, altså som fodnoter men jeg syntes det ser voldsom ud med en 3/4 side fodnoter :)

Så ville min dansklærer sige det var så vigtigt det skulle med i opgaven men i historie syntes jeg det er anderledes. Der har du ikke et værk som man kun bruger i historie har man forskellige bøger og man kan ikke vide alt om en historisk ting så jeg syntes man bliver nødt til at vedlægge nogle af tingene og forklare dem som et bilag fordi jeg simpelthen ikke tror man kan gennemskue det hvis det ikke er med. Men bare min menig :)

Brugbart svar (1)

Svar #8
17. december 2003 af Katrine (Slettet)

Mmm.. jeg tror da godt, at du kan tage en længere forklaring som bilag. Eller evt. gøre, så fodnoterne er til allersidst og altså ikke neders på siderne. Eller eller eller!! Give fodnoterne en mindre skriftstørrelse :)

Skriv et svar til: Bilag (SSO) Historie

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.