Andre fag

Det glade vanvid: Pris på udstyr!

22. juni 2006 af Kokosmarie (Slettet)
Jeg har i dag modtaget brev fra mit kommende gymnasium om, at jeg er optaget.

Jeg læste med stor interesse og glæde alle de papirer og foldere, der var vedlagt, indtil mine øjne faldt over en oplysning, som jeg synes, lyder helt fra forstanden:

Da jeg skal have matematik på mindst b-niveau, er jeg nødt til at investere i en lommeregner af en pris på CA. 1760 KR.!!!

Kan dette virkelig være rimeligt??? Jeg synes, det er ret mange penge, og det er vel ikke alle, der har råd til sådan en enorm udgift. Ud over lommeregner skal man jo også købe ordbøger!

Brugbart svar (0)

Svar #1
22. juni 2006 af allan_sim

#0.
Der skal på B- og A-niveau i matematik bruges udstyr, der kan symbolsk manipulere (det står i læreplanen for matematik), hvilket populært fortalt betyder, at det kan regne med bogstaver. Det kræver enten en lommeregner af en vis størrelse eller en computer. Mange skoler anbefaler en TI-89, som med rabat plejer at kunne købes til ca. 1400 kroner, men man kan naturligvis også købe andre, hvis man klarer det billigere. Undervisningen tilrettelægges dog typisk efter en bestemt type. En bærbar computer med det rette tilkøbte software kan også klare det for dig.

Svar #2
22. juni 2006 af Kokosmarie (Slettet)

Hvad koster det software mon så, ved du det?

Jeg skal helt sikkert snart ud at købe en bærbar, måske kunne det bedre betale sig at samle funktionerne i en computer?

Svar #3
22. juni 2006 af Kokosmarie (Slettet)

Det skal lige siges, at på min skole anbefales der en TI Voyage 200.

Brugbart svar (0)

Svar #4
22. juni 2006 af allan_sim

#3.
Jeg tror, at du kan få software i omegenen af 300 kroner, der svarer til TI-lommeregnernes funktionalitet, men du skal så selv lære at benytte dette i eksamenssituationen. Erfaringer viser, at det går betydeligt lettere med en lommeregner, som man så også altid har tilgængelig i den daglige undervisning.

Du kan jo evt. forhøre dig, om der er nogle herinde, der gerne vil af med en brugt.

Brugbart svar (0)

Svar #5
22. juni 2006 af Græskar (Slettet)

Det kommer vist også an på skolen. Jeg kender en, der har mat B i sin studieretning, og på hans skole skulle du kun købe en Ti-84+, men de fik en hel bunke programmer, der kunne lave det samme som en Ti-89 eller en Ti Voyage 200.

På min skole skal man dog have en Ti-89, hvis man har mat A eller B i studieretningen, og det er helt fint med mig (eftersom jeg ikke selv skulle betale den... hmmm).

Brugbart svar (0)

Svar #6
22. juni 2006 af Waterhouse (Slettet)

Man kan få en TI-emulator til computeren. Den kræver så at man har, eller kan skaffe, et ROM-dump af styresystemet til 89'eren. Det er så lige hvor man skaffer det...

Alternativt, på vores skole har lærerne cd'er med TI-Interactive (der kan det samme som TI-89 plus noget ekstra) de må udlåne til eleverne. Det kunne være du kunne få fat på det program, ved ikke om lærerne får besked på kun at låne det til folk der allerede har lommeregneren.

Brugbart svar (0)

Svar #7
22. juni 2006 af dennislund (Slettet)

Jeg købte min TI-89 brugt på QXL til 250 kroner, og den har virket fint, der er altid alternativer til nyanskaffelse

Brugbart svar (0)

Svar #8
22. juni 2006 af Peden (Slettet)

#2:
Drop den bærbare, og køb en stationær i stedet, på den måde har du sparet penge nok til at have råd til en lommeregner.

Brugbart svar (0)

Svar #9
22. juni 2006 af Katen (Slettet)

Hejsa

Bærbar eller ej.
På ing. studiet, har vi alle en god lommeregner. Selv med en pc ved hånden er det nemmere at bruge lommeregneren en gang imellem.
Så hvis du overvejer at læse et bestemt studie - så prøv og høre hvad de bruger der - sker jo ikke noget ved at tænke fremad.

I gym. måtte vi eks. bruge pc'en til eksamen, mens vi til mat. eksamen på ing. studiet ikke måtte.

Brugbart svar (0)

Svar #10
23. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)

#0
Jeg startede i 1.g sidste år, og der var det også mere eller mindre obligatorisk at vælge TI-89'eren - ikke andre lommeregnere. Skolen havde lavet en aftale med leverandøren, og vi fik dem til 1250,- så vidt jeg husker. Så ja, det kan godt passe, at du skal give så meget for en lommeregner.

Brugbart svar (0)

Svar #11
23. juni 2006 af allan_sim

#10.
Man er altid frit stillet i forhold til at vælge lommeregnere. Men undervisningen tilrettelægges efter en bestemt type, så læreren ikke skal bruge sin forberedelsestid på at sætte sig ind i 10 forskellige lommeregnere.

Brugbart svar (0)

Svar #12
23. juni 2006 af Græskar (Slettet)

Jeg har MathType og Geometer, som jeg har fået af min lærer, men de programmer er mest til at skrive afleveringer i.
Af ham, der kun skulle have en Ti-84 fik jeg Ti-Interactive, hvilket måske lige er på grænsen til det lovlige. Det eneste jeg bruger det til, er at lave grafer, fordi jeg ikke kan finde ud af det i Geometer, og jeg synes Excel er for dårligt.

Jeg ved ikke hvor smart det vil være et købe en lommeregner, der afviger fra den, I er blevet anbefalet. I min klasse bruger vi Ti-89 Titanium, men der er en, der har en Ti-89 som sagtens kan følge med.
Under alle omstændigheder synes jeg ikke du skal købe en bærbar, for den er slet ikke lige så handy som en lommeregner.
Jeg synes også det er en smule mærkeligt at I skal have Ti Voyage 200, eftersom den kan det som Ti-89 Titanium kan plus lidt ekstra, som reelt ikke betyder noget.

Svar #13
23. juni 2006 af Kokosmarie (Slettet)

Har I nogen forslag til steder, hvor det ville være muligt at købe en brugt?

Brugbart svar (0)

Svar #14
23. juni 2006 af lillelise (Slettet)

#13 du kan vel prøve at vente til du starter, og se om der er nogen på skolen der sælger deres. Det er der ihvertfald tit på min skole, dem der går i 3.g skal ikke altid bruge en mere, og sælger både lommeregnere og ordbøger billigt.

Brugbart svar (0)

Svar #15
23. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Ja, det er korrekt, at det koster meget at begynde på gymnasiet i forhold til folkeskolen.
Men bare vent til at kommer på en videregående uddannelse. Her skal man selv betale for alle bøger. Det er ikke særlig fedt.

Brugbart svar (0)

Svar #16
23. juni 2006 af Peden (Slettet)

#13:
Du kan jo også få dine forældre til at betale. De modtager en god sum penge fra Staten hvert kvartal. Det man også kender som børnepenge.

Brugbart svar (0)

Svar #17
23. juni 2006 af cc89 (Slettet)

#0

Jeg skulle også købe en lommeregner til C-niveau, selvom jeg opgraderer det til et B-niveau i 2.g. Men jeg skal ikke betale lommeregneren til 2.g, da beløbet til bøger og lommeregnere blev overskredet i 1.g (det var vidst 1500 til bøger mm.).
Så skolen betaler min lommeregner til B-niveau! Det kan jo også være, din skole har samme ordning..

Brugbart svar (0)

Svar #18
23. juni 2006 af ninnacaroline (Slettet)

Eller køb den på eBay

Brugbart svar (0)

Svar #19
24. juni 2006 af vejmand (Slettet)

eller kik på opslagstavlerne på skolerne.. hos mig på odense ingeniør højskole er der flere til salg.. købte min t89 titanium for 1000 kr sidste år.

Brugbart svar (0)

Svar #20
24. juni 2006 af kpk (Slettet)

Der hvor jeg går på HTX har vi samme "regler", regner med at det er en TI-89 du skal købe?! (prisen ligner den) Hos mange boghandlere kan man omkring studiestart købe dem noget billigere, dog er det ikke hos alle. Men forhør dig, det kan spare en del penge.

Du kan også købe den brugt. Prøv nettet eller på uddannelsen. Kan være du er heldig.

Selvom det er virkelig mange penge, er det dem alle værd. Kravet var kun en TI-84 da jeg startede, havde ikke råd til andet så den købte jeg. Nu har skal jeg have mat A, og der er 89 virkelig en fordel. Så nu kan jeg bruge 1500 på endnu en lommeregner. Og da kravene er ændret er der ingen der gider købe min gamle.. såå..

Det jeg siger er.. gør det, det kan betale sig! (du kan sikkert godt de første par måneder klare ig med en almindelig lommeregner, hvis du er bange for at uddannelsen ikke er noget for dig alligevel)


Krisitna Karner

Skriv et svar til: Det glade vanvid: Pris på udstyr!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.