Debat

Dumme tysklærere !

11. marts 2004 af yogurth (Slettet)
Hej !

Jeg ved ikk eom I kender det, men er tysklærere ikke altid dumme ?
Min er i hvert fald...
Dog vil jeg sige at jeg har mødt søde tysklærere, men jeg har aldrig haft dem...

Er jeg den eneste der kender dette ??

Hilsen Kristina

Brugbart svar (0)

Svar #1
11. marts 2004 af Peden (Slettet)

Sådan var det da jeg gik i folkeskolen og det har nok ikke ændret sig på de 5-6 år ;)

Brugbart svar (0)

Svar #2
11. marts 2004 af Averell (Slettet)

Det er vist svært at sige noget objektivt om :-)

Jeg havde også en dårlig tysklærer i folkeskolen, men fik den bedste i gymnasiet

Brugbart svar (0)

Svar #3
11. marts 2004 af tbjorn (Slettet)

Jeg har haft fem forskellige tysklærere, heraf fire af dem på gym., og har kun haft ét dårligt bekendtskab. Så om alle tysklærere er dumme, er vist svært at sige ja til.

Brugbart svar (0)

Svar #4
11. marts 2004 af andreasvind (Slettet)

Jeg tror det har meget at gøre med hvilken generel opfattelse man har af faget. Har man svært ved tysk opstår der nemmere nogle gnidninger mellem faget/læreren, omvendt, har man nemt ved det, opstår der måske et lidt mere "kærligt" forhold til faget/lærereren.
Så tror bestemt ikke man kan generalisere og sige, at alle tysklærere er dumme - det siger vist mere om dig selv end om læreren! :-)

Svar #5
11. marts 2004 af yogurth (Slettet)

Andreasvind
Som jeg også selv siger, har jeg mødt søde tysklærere...
Jeg kan bare se at det nok er generelt dumme tysklærere i folkeskolen i hvert fald, ud fra svarene !

Brugbart svar (0)

Svar #6
11. marts 2004 af pernillenielsen (Slettet)

Jeg vil nu sige at min nuværende tysklære er en af de absolut bedste lære jeg har haft... Hun er fx grunden til at jeg valgte tysk på A-niveau! Jeg mener nemlig at en lære har stor virkning på om man kan lide et ´fag eller ej. For mig handler det også om, hvordan der undervises...

Brugbart svar (0)

Svar #7
11. marts 2004 af BAT (Slettet)

Hmm.. Alle mine tysklærere har været fine.. Men, som nævnt før, så gælder det jo om forholdet til selve faget, der gør det, og det er også tilfældet her. -der er mange fra min klasse, der hader vores tysklærer, men jeg har ikke noget imod ham.

Brugbart svar (0)

Svar #8
11. marts 2004 af mali (Slettet)

Min er FANDME sØD :)..

Brugbart svar (0)

Svar #9
11. marts 2004 af Sofie1 (Slettet)

Jeg har haft 4! Tro det eller ej, de har alle været kanon søde, og gode til at lære fra sig!!

Brugbart svar (0)

Svar #10
11. marts 2004 af Ktulu (Slettet)

der er gået folkeskole i studi (:

Brugbart svar (0)

Svar #11
11. marts 2004 af Mafia girl (Slettet)

#2 Da jeg gik i 10.klasse havde jeg en tysk lærer der var dum som en dør... men da jeg begyndte på gym. fik jeg den aller sødeste tysk lærer... Hun er herre sød, og forstår en... Der burde være flerer eksemplarer af hende så alle kunne få gavn af hende... =0)

Brugbart svar (0)

Svar #12
22. marts 2004 af just (Slettet)

Jeg har haft 2 tysklærere og har været meget uheldig med dem begge!! Kan overhovedet ikke tage min tysklærer her i gym.! Han er da sikkert klog osv., men det virker bare som om at han hader skolelever i det hele taget og kun glæder sig til han ikke skal have os mere...nu har han også sagt at vi er den dårligste klasse han nogensinde har haft. Ikke særlig opmuntrende.

Brugbart svar (0)

Svar #13
22. marts 2004 af kchung (Slettet)

Det synes jeg ikke rigtig!

Jeg har haft en tysklærer og hun er klog, god og flink!

Så det er bare Top Nice

Brugbart svar (0)

Svar #14
22. marts 2004 af sclk (Slettet)

Jeg har haft 4 tysklærere og de har sgu allesammen været fine...
Tror altså også, at det med, at tysklærere generelt er dummere end andre lærere, hænger sammen med, at elever ofte er meget lidt glade for tysk. Hvis man synes at tysk er okay - ligefrem sjovt! - betragtes man godt og vel som værende sindssyg:)..sådan har det jo aldrig været med engelsk... Mange unge danskere(i hvert fald mange, jeg kender) kan ikke lide tysk, dermed bliver det samlede billede af tysklærere nok også yderligere negativt...

Brugbart svar (0)

Svar #15
22. marts 2004 af Ray (Slettet)

Hej alle sammen.

Jeg har haft ialt nu 3 tysklærere. Den første hun var okay nok, men den anden hun var bare den den bedste.
Inger Slochssher en nice kvinde må jeg lige tilføje også. Men min nuværende Tysklærer er nogle gange mega lam. Det er ikke meget til at få ham til at gå amok. Især hvis du siger
"Ich fatter keine" ja ja jeg ved godt at det er forkert, men det er da sjovt at se ens lærer forklare, det hele igen og igen. Husk nu at man ikke skal bruge keine, men nicht i stedet siger han hele tiden. Han er en type for sig selv, må jeg lige sige.

Hilsen Ray.

Brugbart svar (0)

Svar #16
22. marts 2004 af susbc (Slettet)

jeg har heldigvis kun haft to tysklærer og dem kan jeg ikke brokke mig ret maget over.

Brugbart svar (0)

Svar #17
29. marts 2004 af Melui (Slettet)

havde en rigtig sød tysklærer i folkeskolen. En ednu dejligere tysklærer i første g. men Her i anden g fik vi en ung tysklærer. Man skulle tro at det var langt federe men hun ved intet om hvad folk i anden G har lært! Gamle gode tysklærere tak!!!!!

Brugbart svar (0)

Svar #18
03. april 2004 af michael.padowan.dk (Slettet)

#15 Hvis din tysklærer hævder, at "intet" ikke hedder "keine", har han ret. Hvis han hævder, at det hedder "nicht", tager han fejl. "Nicht" betyder ikke, og "nichts" betyder intet.

Generelt forekommer det mig, at stakkels (dygtige) tysklærere skal gøres til syndebukke, fordi bliver deprimeret over på 5. og 6. år at forsøge at lære de samme elever de bestemte kendeord.

Brugbart svar (0)

Svar #19
03. april 2004 af darkseer (Slettet)

min tysklærer var en dame. havde kort hår gik i lederhosen. cyklede 16km i skole hver dag, børstede tænder mens hun cyklede!!! ja børstede tænder.. skrap som en satan men ellers ret flink..
min tysklærer i folkeskolen han havde en kort lunte. truede flere af os med døden og kastede engang en ordbog efter mig.. så hmm der er vel noget om snakken med de tysklærere

Brugbart svar (0)

Svar #20
03. april 2004 af sigurd (Slettet)

Jeg elsker tysk!!!

Forrige 1 2 Næste

Der er 26 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.