Matematik

til allan sim

02. juni 2007 af tralalalala (Slettet)
Hej allan sim,

jeg var til stx i dag i skr. matematik b for sproglige. desværre gik det ikke helt godt, tror jeg, og jeg vil derfor høre om du kunne tænke dig at skimme min opgave igennem (jeg kan sende dig min word-fil) og vurdere hvilken karakter, du tror, den ligger til. det ville betyde enormt meget for mig, da jeg skal have bestået matematik b-niveau for at kunne blive optaget på mit studium efter sommerferien. jeg skal til mdt. stx i mat næste uge - hvis jeg eks. får 5 for den skr. stx og 7 i den mdt. (altså 6 i snit), har jeg så bestået mat b-niveau og kan jeg dermed blive optaget på mit studium?

jeg har læst dine svar til opgaven (tak for at du gad smide dem herud :) men ved, at der er andre ting end korrekte resultater, der giver point, derfor ville jeg blive mægtig glad, hvis du ville forsøge at vurdere min besvarelse karaktermæssigt.

på forhånd tak, og hvad er din mailadr. i så fald?

maria

Brugbart svar (0)

Svar #1
02. juni 2007 af SomeOneMore (Slettet)

Kan du ikke bare kontakte ham direkte via besked systemet, istedet for at bruge forummet til det, hvor din besked blot bliver en bland flere tusinde?

Brugbart svar (0)

Svar #2
02. juni 2007 af DanniBred (Slettet)

var det ikke nemmere at sende en personlig mail til ham på: https://www.studieportalen.dk/MyPage/WriteMessage.aspx?mid=7554

Brugbart svar (0)

Svar #3
02. juni 2007 af DanniBred (Slettet)

hehe :D

Svar #4
02. juni 2007 af tralalalala (Slettet)

jo det prøvede jeg også men af en eller anden grund kunne jeg ikke tilføje ham til modtagerfeltet. derfor

Brugbart svar (0)

Svar #5
02. juni 2007 af holretz (Slettet)

Hvis du vil have en vurdering er du velkommen til at sende den til mig - jeg har ganske vist ikke rettet STX-sæt, men jeg har da prøvet at give karakterer..

Brugbart svar (0)

Svar #6
02. juni 2007 af SomeOneMore (Slettet)

#4 Du skal ind på Allans profil side og trykke på "skriv besked" der. Du kan ikke gøre det fra din egen menu, med mindre du har tilføjet ham som favorit.

Svar #7
02. juni 2007 af tralalalala (Slettet)

#5 hvad er din mail?

Svar #8
02. juni 2007 af tralalalala (Slettet)

og hvordan står til til med at "bestå" mat b? er det gennemsnittet af begge eksamener (jeg skal op i mdt også) sådan at hvis man gik lidt kold i skr. kan man redde den hjem i mdt? eller er man helt fortabt, hvis blot man ikke bestod den skr. når man skal søge ind på et studium, der kræver at man har haft (og vel også bestået?) mat b?

Brugbart svar (0)

Svar #9
02. juni 2007 af allan_sim

#0.
Det må du få en anden til. For det første vil jeg af princip ikke se bedømme brugeres hele besvarelser, for det andet har jeg rigeligt at gøre med at rette mine 250 censoropgaver.

Hvis der blandt de specifikke adgangskrav kræves matematik på B-niveau, så skal du bestå på gennemsnittet af alle dine karakterer i faget, dvs. både årskarakterer og eksamenskarakterer.

Brugbart svar (0)

Svar #10
02. juni 2007 af mathjælp (Slettet)

250 opgaver?! Så må der være mange matematiklærere der slet ikke skal rette nogen opgaver i år, eller kun skal være mundtlige censorer... det er da en dårlig fordeling.

Brugbart svar (0)

Svar #11
02. juni 2007 af allan_sim

#10.
Det er kun et mindretal af lærere, der fungerer som skirftlig censor - det gør man ikke pr. automatik, som det er tilfældet med mundtlig censur. Så tallet er helt, som det plejer at være.

Brugbart svar (0)

Svar #12
02. juni 2007 af mathjælp (Slettet)

#11 Hvorfor er alle matematiklærere ikke skr. censorer, når alle er mundtlige? (eller er de?)

Brugbart svar (0)

Svar #13
02. juni 2007 af allan_sim

#12.
Fordi det er mere effektivt med en mindre specialiseret gruppe. Det ville være alt for besværligt og økonomisk urentabelt at sende 30 opgaver frem og tilbage mellem lærere på kryds og tværs.

Brugbart svar (0)

Svar #14
02. juni 2007 af mathjælp (Slettet)

#13 Nå ja... det kan jeg godt se.

Skriv et svar til: til allan sim

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.