Religion
hvem er "I" i bjergprædiken?
Svar #1
23. juni 2007 af Occulta (Slettet)
Svar #2
23. juni 2007 af Erik Morsing (Slettet)
Bjergprædikenen.
"Da Jesus så skarerne, gik han op på bjerget og satte sig, og hans disciple kom hen til ham. Og han tog til orde og lærte dem:"
Jeg forstår det sådan, at han ser en skare mennesker nedenfor bjerget, og disiplene er dem han holder talen for, at de kan gå ud i verden og forkynde hans ord.
Svar #3
23. juni 2007 af rikshan (Slettet)
=De udvalgte folk=pagtens folk=Jøderne
Svar #5
24. juni 2007 af Skardhamar (Slettet)
"Da Jesus så skarerne, gik han op på bjerget og satte sig, og hans disciple kom hen til ham."
Når Jesus prædiker, mener jeg at det er meget normalt at påstå, at Jesus "kun" taler til sine deciple
Om deciple så skal forstås som eliten, eller alle kristne er nok et lidt svære emne.
Da det er i bjergprædiken at Jesus radikaliserer loven og erstatter handlingsmotivet med tankemotivet, er det også mange der analysere det sådan, at disse regler kun gælder for den kristne elite (dvs. præster, munke osv).
Fra JesusNet.dk (http://jesusnet.dk/index.php?special_id=21&svar_id=158):
"- Den gælder ikke alle kristne, men en speciel gruppe inden for kirken, munke og gejstlige, idet der skelnes mellem en højere og en lavere fuldkommenhed. Denne tolkning har tidligere været rådende inden for den romerskkatolske kirke."
Svar #6
24. juni 2007 af chickyfreaky (Slettet)
Skriv et svar til: hvem er "I" i bjergprædiken?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
