Andre fag

Kan i sige/råde mig ...

01. juni 2004 af Rita (Slettet)
Hej med jer

Jeg er en pige der på nuværende tidspunkt går i 3g, jeg har bestået årskarakteren, men jeg er utilfreds med mine årskarakter.
Hvad skal jeg gøre? Jeg har tænkt mig at tage året om, men synes det bliver for meget. Er der nogen der ved hvordan jeg kan får studentereksamensbeviset på en anden måde. Jeg vil virkelig tage mig sammen, men tage et helt år om er ikke noget for mig..nogen der kender til andre veje/muligheder man kan tage.

Jeg har en til vider været op i religion og har fået 6, og det var så ikke så godt, da det var noget af det jeg bare ikke skulle op i-vildt nedern!!

RÅD ØNSKES PLEASE!!



Brugbart svar (0)

Svar #1
01. juni 2004 af IngenKenderDagen (Slettet)

Dre er jo ingen der går om der har haft lyst til at ta et ekstra år... de har simpelthen bare indset at det er nødvendigt.. og der er klart nok ingen der har lyst til at gå om så tæt på huen men det er der alligevel en go portion folk der gør. simpelthen fordi det er nødventigt.

så du må gøre op med dig selv om det er en nødvendighed for dig at få bedre karakterer. alle vil gerne ha et højere snit men har du brug for det.. og hvis ja: tror du... hvis du skal være helt ærlig... at du gør det bedre næste år... ellers er det spild af tid.

hvis du vælger en eller anden løsningtil at få en anden studentereksamen skal du huske at når du søger ind på de videregående.. ihvertfald med KOT... er det din første gennemførte studentereksamen der tæller...

Brugbart svar (0)

Svar #2
01. juni 2004 af Cas_sen (Slettet)

Jeg mener også man som i #1 skrevet skal overveje en række faktorer.

Hvad er dine fremtidsplaner (evt. krav til gennemsnit til en videregående udd.)

Og så er der nemlig, som IngenKenderDagen skriver uhyre vigtigt at være opmærksom på sin egen motivation. Hvis du har gået og luntet den af i år, hvad får dig så til at tro at du kan tage dig sammen hvis du evt. går året om.

Det er ærgeligt at være ved at dumpe 3. år lige inden det er færdigt, men er det ikke endnu mere ærgeligt, og måske et større nederlag at tage 3. år om, og måske dumpe alligevel.

Det med alternativer til st-beviset mener jeg også er farligt, da det som #1 altid vil være den første gennemsførte uddannelse der tæller, så kan der evt. komme nogle point på til en kvote II søgning, men det er vidst ikke vejen frem.

Jeg synes du skal snakke med en studievejleder om problemet, det er trods alt lignende tilfælde de vejleder i hvert år, og kan sikkert trække på nogle erfaringer, eller finde nogle tidligere elever, der har været i samme situation du kan snakke med.

Brugbart svar (0)

Svar #3
01. juni 2004 af Lise2 (Slettet)

Hej!
Det er selvfølgelig rigtig træls, men som #2 siger, har du virkelig brug for et rigtig højt snit? Er det ikke bare dejligt at kunne se en ende på de tre år? Det synes jeg det er! Jeg får heller ikke et forfærdeligt højt snit i mine eksamens karakterer, er rigtig dårlig til at klare "presset", eller hvad man nu skal kalde det, men det er der jo ikke noget at gøre ved!
Håber du kommer frem til den rigtige beslutning.

Brugbart svar (0)

Svar #4
01. juni 2004 af Samuel (Slettet)

Hmmm...

Jeg kan tilslutte mig de udtalelser #1,2 og 3 kommer med.

Men hvis du virkelig har dovnet den ekstremt (gennem hele gym), så dine almene færdigheder er... ikke så gode, bør du - efter min mening - tage året om og gøre noget ved det.
Hvis det ikke er tilfældet, hvis du kun har dovnet den i 3.g og du ikke har brug for et højt snit (mange uni-udd. kræver kun 6.0), kan du lige så godt komme ud af den galeanstalt :-)

Brugbart svar (0)

Svar #5
01. juni 2004 af Medussa (Slettet)

Det er svært at give et svar, for ligegyldig hvad er det jo dit valg..
Hvis jeg var dig ville jeg tage og læse helt vildt her op til resten af eksamnerne, gøre det så godt du kan og håbe på det bedste.
Du er så langt nu, at det vil være dumt at stoppe - og mange uddannelser kræver, som de andre siger, ikke andet end et bestået snit.
Jeg droppede selv ud af 3.g sidste år, midt i februar, faktisk dagen før 3.årsopgaven. Det var det bedste valg jeg tog, jeg valgte at starte i 3.g igen i August og har kæmper hårdt hele året så jeg nu går ud med et snit jeg forhåbentlig er tilfreds med og kan bruge til noget.
Men det er ikke noget jeg anbefaler andre - det er hårdt, og man kan nemt føle sig som lidt af en taber at man ikke engang kan klare gymnasiet.
Men mit valg var rent personligt, havde en masse problemer som gjorde jeg ikke kunne magte skolen....jeg gjorde det ikke for at få et bedre snit - det blev mit mål senere hen..

Håber du finder ud af noget, og held og lykke med det.

/Medussa

Brugbart svar (0)

Svar #6
01. juni 2004 af Moulou (Slettet)

Find ud af hvilken uddannelse du vil ind på, og de rav der stilles dertil.. så husk at du kan tage supplerende GSK kurser på VUC til at forbedre dit snit i forskellige fag

Skriv et svar til: Kan i sige/råde mig ...

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.