Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

Hvor mange karakter gælder den?

18. december 2007 af Orangekiks (Slettet)
Hvor meget vægter Studieretningsprojektet i vores eksamensbeviser? Jeg har hørt den tæller 2 karakter? Nogle siger også den tæller 2 a-karaktere(altså 6 karakter)?

Brugbart svar (0)

Svar #1
18. december 2007 af Schalden (Slettet)

Den tæller dobbelt. Jeg ved ikke, hvad du mener med "2 a-karakterer"...

Svar #2
18. december 2007 af Orangekiks (Slettet)

Spørgsmålet om det at den tæller dobbelt betyder at den gælder det sammen som 2 A-fags karaktere? (En A-fags karakter biler jo ganget med 3 når gennemsnittet skal regnes ud, ik?)

Brugbart svar (0)

Svar #3
18. december 2007 af Sherwood (Slettet)

Er det ikke sådan?

A * 2

B * 1,5

C * 1

SRP'en gælder vist som et A-niveau fag. Men er dog ikke helt sikker.

Brugbart svar (0)

Svar #4
18. december 2007 af Mester_Bean (Slettet)

Ja SRP gælder som 1 * A niveau = 2

Brugbart svar (0)

Svar #5
18. december 2007 af favl (Slettet)

Hvis man har 5 A-niveau fag eller sådan noget, så kan man gange med 1,3! IKKE gange det med 3! Er du fuldstændig vanvittig menneske?! Så ville du jo sprænge skalaen på det groveste - lol... GL med det hele... :P

/Fred

Brugbart svar (0)

Svar #6
18. december 2007 af Mester_Bean (Slettet)

Faktoren er 1,03

Brugbart svar (0)

Svar #7
18. december 2007 af allan_sim

#5.
Man skal sørme heller ikke gange med 1,3, men derimod med 1,03. Og det er ved optagelse til videregående uddannelser og har intet med eksamensgennemsnittet at gøre. Der er tale om en korrektionsfaktor, der udelukkende bruges ved videre optag.

#0.
Den har samme status som historie, som er det eneste A-fag med kun én karakter. Denne ene karakter har vægt 2.

Skriv et svar til: Hvor mange karakter gælder den?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.