Andre fag

opsigelse

07. januar 2008 af KME89 (Slettet)
Hej hvordan skal man opsige på en ordenlig måde? Jeg er ungarbejder er li fyldt 18.. så vil gern sige op, før chefen fyrer mig.. (:

Brugbart svar (0)

Svar #1
07. januar 2008 af .:Tarzan:. (Slettet)

Det har været hyggeligt at arbejde her, men jeg skal desværre rejse, whatever. Så jeg bliver nød til at stoppe, og bla bla bla.

Brugbart svar (0)

Svar #2
07. januar 2008 af danielruhmann (Slettet)

Det bör väre chefen, der gär til dig for at takke dig for dit gode arbejde. Altsä skal du ikke se det som en "fyring".

Brugbart svar (0)

Svar #3
07. januar 2008 af Sherwood (Slettet)

Her må jeg give #2 ret. Det er jo ikke som sådan en fyring. Hvis du har gjort dit arbejde ordentligt; husk da at få en anbefaling. Den kan bruges sidenhen i arbejdsøjemed.

Svar #4
07. januar 2008 af KME89 (Slettet)

Jeg har arbejdet der over 8 måneder.. Og vi har fået ny chef, kan mærk på at han ikke er så glad for mig, og han har allerede fyret 3 fordi de var 18.. Og ved han fyrer mig fordi jeg os snart fylder 18. Men ved bare ikke hvad jeg skal sige til ham når jeg opsiger, for vil hellere sige det selv før han siger det til mig.!
Hvordan får jeg en anbefaling? det burde jeg da næsten få, nu hvor jeg har været der så længe :P

Brugbart svar (0)

Svar #5
08. januar 2008 af Sherwood (Slettet)

Du går hen til din chef og så siger du, at du grundet din snarlige 18-års fødselsdag har besluttet dig for at holde op med at arbejde. Så fortæller du ham, at du altid har været glad for at være der, og at du ville være taknemmelig, hvis han ville skrive en anbefaling, som du kunne bruge senere hen.

Svar #6
08. januar 2008 af KME89 (Slettet)

men han er en ny chef

Brugbart svar (0)

Svar #7
08. januar 2008 af danielruhmann (Slettet)

Spörg ham, om han ikke giver dig et gyldent händtryk.

Svar #8
08. januar 2008 af KME89 (Slettet)

OKay tusind tak for hjælpen..:D

Brugbart svar (0)

Svar #9
08. januar 2008 af Sentinox (Slettet)

Under alle omstændigheder skal du bede ham om en udtalelse/ansættelsesbevis, hvis han ikke vil give dig en direkte anbefaling. Så vidt jeg husker, kan man kræve dette.

//Sentinox

Skriv et svar til: opsigelse

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.