Debat

Selvironi

22. januar 2008 af tal-pædagog (Slettet)
Hvornår bliver man selv klar over, at man mangler selvironi? Kan man have for meget selvironi? Er selvironi et rimeligt krav at stille til folk - som f.eks. med Muhammed-tegningerne?

Brugbart svar (0)

Svar #1
22. januar 2008 af Erik Morsing (Slettet)

Tjah! Muhammedtegningerne skabte virkeligt røre. En hoben analfabeter blev sendt på gaden af militærstyret i forskellige diktaturstater, den onde akse kaldet, og de brændte det danske flag af m.m. godt tilskyndet af den formummede Asmaa Abdol Hamid og så ham den lille orm, havd fanden var det nu han hed? Han er vist totalt glemt.
Arabernes kultur halter langt bagefter den hvide mands intelligensniveau, og derfor går jeg ind for apartheit på det punkt. Vi passer ikke sammen, der er århundreder kulturudvikling imellem os. Det er som et stenaldermenneske og et moderne homo sapiens.
Muhammedtegninger var et fornuftigt indslag i begrebet ytringsfrihed, som desværre ikke alle ved, hvad er. Godt vi fik dem.
Jeg har virkelig ondt af befolkningerne i de underudviklede lande, ethvert frihedsinitiv kvæles fra starten. Jeg skal dog tilføje, at nutidens unge indvandrere her i landet stort set er indstillet på at accepterer frihed, lighed, demokrati og ytringsfrihed, bortset fra enkelte utilpassede ballademagere.
Det håber jeg virkelig at vi kan blive eneige om uden at skulle skændes.


Brugbart svar (0)

Svar #2
22. januar 2008 af Larsendrengen (Slettet)

"....og så ham den lille orm, havd fanden var det nu han hed? Han er vist totalt glemt. "

Du mener vist ham som ville sprænge Naser Khader i luften hvis han blev integrationsminister, og ham som bankede en 10 årig dreng i en skolegård fordi drengen kom til at hive tørklædet af "ormens" kusine, alt i mens "ormen" var ansat på selvsamme skole i en praktikordning.

Han hedder Ahmed Akari.

Brugbart svar (0)

Svar #3
22. januar 2008 af Biatch87 (Slettet)

Jeg havde personligt selv noget imod mohammedtegningerne :) synes det var nogle grimme tegninger (mohammed = terrorist på et af billederne).. Jeg ved udmærket godt at det skulle ses med humor.. Og igen så har vi jo ytringsfrihed her i Danmark, som jeg synes vældig godt om (noget man ikke har i mellemøsten)

Men Så er det bare mit spørgsmål er.. hvor langt skal man gå med det sjove..
Hvor er respekten for andre mennesker? skal vi gå og håne hinanden? Religion er et svagt punkt i mennesket (især for mig)..Der skal ikke meget til før man bliver støt af det og sur.. (vi har eksemplet med katolikker som følte sig krænket over de badesandaler med jesus tegnet på.. straks blev de sandaler fjernet fra forskellige butikker efter flere demostrationer)

Jeg er ellers typen der ALTID ser det sjove i næsten alt.. Men ved visse punkter (eks. religion) kan det godt gå hen og blive for meget...

og JAA vi har ytringsfrihed, men derfor kan man da vel godt styre sig selv!! Bare fordi vi har ytringsfrihed så går jeg da ikke hen og tegner erik morsings mor i en tegneserie, hvor jeg vil udstille hende som en istergade dame, og skrive alverdens ting.. Derefter sætte den ud i mit billed album herinde på SP.. ;) De fleste vil jo kunne se ironien i det, hvor derimod erik og hans nærmeste ville synes det er rent ud sagt dumt og grimt gjort..
Det er jo RENT ONDSKAB!! (sorry at jeg lige skulle bruge erik som et eksempel..)
If you know what I mean ;)


Og det med tegningerne var langt over min grænse.. Synes det var dumt gjort fra jyllandspostens side af..




Brugbart svar (0)

Svar #4
28. januar 2008 af Biatch87 (Slettet)

Der var da godt nok ikke mange som gad at svare herinde..

3 indlæg i alt :D
lol

Skriv et svar til: Selvironi

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.