Debat

Al-Qaeda rekrutterer

25. februar 2008 af seriøs (Slettet)
som i skal læse og analysere ud fra jeres viden fra socialpsykologi. Hvorfor folk lader sig rekruttere i al-quida. I må gerne bruge begreber som, normer, fordomme, had, værdier, gruppeforhold, betydning af familie, konformitet og lydighed.

Brugbart svar (0)

Svar #1
25. februar 2008 af BentJ (Slettet)

Hvad er det du lægger op til debat? Hvorvidt det er i orden om Al-Qaeda rekrutterer eller ej? Jeg forstår ikke helt...

Brugbart svar (0)

Svar #2
26. februar 2008 af T83 (Slettet)

De, der rekruteres er tit unge mennesker, som ikke har bestemt sig, hvad de skal i deres liv. De er meget nemt at rekrutere, idet de er orienteringslöse, har lavt selvvaerd, og leder efter en opgave, bestemmelse og nogen, der vejleder dem. Naar de saa er rekruterede, saa bliver de sendt til et andet land, hvor de isoleres fra normalt taenkende folk, hvor de hjernevaskes, og indoktrineres med ekstreme, religiöse indhold. Isoleringen förer til, at man kun har med Al-Qaida folk og ting at göre. Man begynder at tro at man bliver venner, og derfor vil man gerne leve op til gruppens idealer og normer. Man er bange for at skuffe medlemmer eller chefen, idet dette ville medföre skuffelsen eller udelukkelsen fra gruppen, som imidlertid er blevet til ens familie. Defor begynder man at udföre nogle lillebitte anmodninger, som bliver til större opgaver.

Selvfölgelig er dette kun en prototype, som kan medföre til at blive medlem af Al-Qaida. Mennesker er meget forskellige og hver eneste har sine egne motiver, erfaringer og livshistorie.

Svar #3
26. februar 2008 af seriøs (Slettet)

TB3 tak det var svaret på mit spørgsmål.

Hvad menes der med fordomme?

Brugbart svar (0)

Svar #4
27. februar 2008 af T83 (Slettet)

Formdomme bruges for at adskille sig fra andre folk.
Der findes positive fordomme, fx. alle tyskere er flittige, skandinaviske folk er altid venlige, osv. Disse kan paavirke ens idealer, som man gerne vil opnaa.
Paa den anden side findes der negative fordomme, fx. alle muslimer er konservative, tykke mennesker er dovne, osv. Disse fordomme bruges for at adskille den egne gruppe fra en anden gruppe, der synes at vaere mindrevaerdig. Derved pröver man at understrege den egne gruppes attraktivitaet, dvs. at det er saa fed at vaere medlem i netop denne gruppe. Fordomme kan ogsaa före til, at den ene gruppe mener, at den anden gruppe er saa mindrevaerdig, at medlemmerne maa og skal skades eller slaas ihjel (lighed til jöderforfölgelse under den 3. Reich).

Fordomme kan ogsaa tilpasses til situationen. Dvs. normalt opstaar fordomme, naar man ikke kender medlemmer af den anden gruppe. Dog betyder dette ikke, at det er tilstraekkelig at medlemmerne af de forskellige grupper laerer hinanden at kende, for at udrydde fordommene. Studierne har vist, at naar man laerer én fra den anden gruppe at kende og godt kan lide den paagaeldende, saa skaber man en undtagelse. Man siger altsaa: "Okay, Mehmet er meget cool og moderne, selv om han er muslim. Men alle andre muslimer er konservative og terrorister. Kun Mehmet er en undtagelse. Han er jo naesten en af os."
Dvs. man redigerer ikke hele fordommen kun pga. en "undtagelse".

Svar #5
27. februar 2008 af seriøs (Slettet)

tak for hjælpen :o)

Skriv et svar til: Al-Qaeda rekrutterer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.