Andre fag

MUHAMMEDKRISEN - HVORNÅR?

27. marts 2008 af Lisa02 (Slettet)
Hvornår indsente man tegninger af profeten Muhammed ind i Jyllandsposten? (præcis dato)

Brugbart svar (0)

Svar #1
27. marts 2008 af Peden (Slettet)

Efteråret 2005, mener det var omkring september/oktober. Krisen startede omkring januar 2006.

Hvis du søger på DR så er der uden tvivl en tidslinie et sted.

Svar #2
27. marts 2008 af Lisa02 (Slettet)

Jep, fandt det til: 25. september 2005

Svar #3
27. marts 2008 af Lisa02 (Slettet)

hov, mener 30. september

Svar #4
27. marts 2008 af Lisa02 (Slettet)

Er der nogen der ved, hvad den muslimske verden egentlig gjorde?

Den brændte i hvert faldt det danske flag og boykottede også varer. Hvad gjorde de ellers?

Brugbart svar (0)

Svar #5
27. marts 2008 af Peden (Slettet)

Der blev arrangeret demonstrationer ved ambassader rundt omkring. Den danske ambassade i Syrien blev angrebet så vidt jeg husker. I London var der store demonstrationer med skilte ala: "Behad those who insult Islam" etc.

Brugbart svar (0)

Svar #6
27. marts 2008 af Alpha Han (Slettet)

Når du siger "den muslimske verden", skal du tage hensyn til at alle muslimske lande ikke gjorde det samme skade. Der var f.eks. lande der brændte ambassader af mens man i andre lande nøjes med at gå demonstrationer, uden hverken nogen kom til skade eller nogle flag blev brandt af

Brugbart svar (0)

Svar #7
02. april 2008 af Hey1990 (Slettet)

Ja, men man kan da heller ikke bebejdre alle muslimere for hvad der skete. Fx de lande der brændte flag af og brændte ambassader af etc., det er jo ikke alle muslimerne der kommer fra de lande af, som skal bebejdres for det der er sket - det er jo ikke alle muslimere som har brændt flag osv. selv om de kommer fra de demonstrerende lande. En anden ting er, at man i Danmark blev ophidset over at man i "den muslimske verden" brændte det danske flag af, når man selv her i Danmark havde brugt sin "ytringsfrihed" til at krænke "den muslimske verden". Hvorledes kan det være at Danmark må udnytte sin ytringsfrihed til at krænke en anden religion (hvor kultur, religion og poltik er koblet sammen og at man derfor bliver ophidset over krænkelsen), og "den muslimske verden" så demonstrerer og brænder det danske flag af, så bliver danskerne selv ophidsede over den krænkelse muslimerne har begået over for dem?

Brugbart svar (0)

Svar #8
22. april 2010 af andreasssss (Slettet)

Det var den 30. september de blev trykt første gang :-)


Skriv et svar til: MUHAMMEDKRISEN - HVORNÅR?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.