Debat
Legalisering af hash
Efter min mening skal det gøres da jeg tror det vil sænke
berigelseskriminaliteten og det vil sammen med en styrket social indsats over for misbrugerne komme problemet bedre til livs
Svar #1
14. juni 2008 af BigEyes (Slettet)
Hvis jeg nogensiden skulle argumentere for det modsatte, at det bør lovliggøres, så skulle det være fordi det ville være lettere for politiet at kontrollen importen og eksporten af hash, tilmed, at unge ikke ville behøve at begå kriminalitet for at få fingrene i det.
Svar #2
14. juni 2008 af JacobJensen (Slettet)
Det er dumt at give efter, fordi det vil sænke et eller andet. Det er en kedelig, tør livfilosofi.
Svar #3
14. juni 2008 af math-freak++ (Slettet)
H.C Andersen røg hash
Svar #4
14. juni 2008 af SomeOneMore (Slettet)
Svar #6
14. juni 2008 af Inspirator (Slettet)
Kilde til at hash i et eneste tilfælde har ført til uagtsomt manddrab ønskes?
Derimod fører alkohol tit vold med sig. Hash virker beroligende.
Jeg ryger ikke selv, men jeg synes, at det skal være lovligt. Staten ville få enorme skatteindtægter, det kriminelle marked ville forsvinde og hashkøberne ville ikke komme i kontakt med pushere, der også sælger hårdere stoffer, som det ofte er tilfældet efter de har normaliseret Christiania.
Desuden ville skatteindtægterne kunne bruges til saglig oplysning om hash, samt til hjælpeforanstaltninger til dem der har eventuelle misbrug. De er der også nu, men der er ikke ressourcer til dem. Da halvdelen af alle danskere har røget hash kriminaliserer man halvdelen af DKs befolkning, så længe det er ulovligt. Desuden er det ikke ret mange der udvikler afhængighed, så på den måde er det værre nu, hvor det tiltrækker unge med et uafklaret syn på sig selv, end hvis det blev lovliggjort. Så ville den spændende ulovlige del gå af det, og de folk ville ikke få lyst til det i så høj grad.
Svar #7
14. juni 2008 af Niels_89 (Slettet)
Svar #8
15. juni 2008 af DennisDeH (Slettet)
Så det er vel ligemeget. Desuden holder loven vel lidt den bivirkning nede med at vi alle går rundt i en hashtåge 24/7.
Svar #9
16. juni 2008 af Zalam (Slettet)
Hash har en beroligende virkning og det er de færreste unge, som synes hash er særlig "sejt" i længden - de vil have "party" drugs, som gør de kan drikke to flasker sprut uden at mærke det og give den gas fra kl syv om aftenen til kl 10 i morgenen, og DE er farlige! Hash er kun lidt farligt, men de unge er ikke itneresseret i hash mere, hash hører 1960-70-80 til.
At gøre hash lovligt hjælper ikke en skid på nogen problemer.
Svar #10
16. juni 2008 af klotte (Slettet)
Svar #11
21. juni 2008 af Inspirator (Slettet)
Næh. Skal vi så også forbyde alle biler, hvis en kører galt?
Skriv et svar til: Legalisering af hash
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
