Debat
Selvforsvar
Jeg har lige et sprøgsmål.
Hvis der nu er en tyv i mit hus, og jeg slår ham ned pga. at jeg er bange, og det så viser sig, at han faktisk er død - bliver jeg straffet for det, altså helt juridisk?
Det var bare lige en tanke jeg havde.
Svar #1
19. juni 2008 af Daniel TA (Slettet)
Svar #2
19. juni 2008 af Sherwood (Slettet)
Det er lidt ligesom ham urmageren, der skød efter røverne, som senere krævede erstatning. :S
Svar #3
19. juni 2008 af BigEyes (Slettet)
Svar #4
19. juni 2008 af Roman Garcia (Slettet)
Nødværge fremgår af straffelovens § 13, og den betyder, at det kan være lovligt at begå en handling, der normalt er strafbar, hvis det er for at forsvare sig mod et uretmæssigt angreb.
I det tilfælde du nævner, kommer man til at dræbe ved et uheld, og den situation ligner meget en sag fra 70'erne.
Her ville en butiksindehaver tilbageholde en tyv indtil politiet kom, men som følge af tumult, blev tyven kvalt, men her blev butiksindehaveren ikke dømt.
Generelt kan det siges, at man skal bruge det mindst farlige nødværgemiddel. Det vil altså sige, at man må ikek finde geværet frem med det samme, da dette formentlig ikke vil være beskyttet af nødværge-bestemmelsen i § 13.
Svar #5
19. juni 2008 af BigEyes (Slettet)
Svar #6
19. juni 2008 af Roman Garcia (Slettet)
Svar #7
19. juni 2008 af klotte (Slettet)
nødværget skal stå mål med truslen
Svar #8
20. juni 2008 af Roman Garcia (Slettet)
Det du skriver er egentlig korrekt, men du stiller det noget simpelt op.
Der er eksempeler på, at en tyv er blevet dræbt af en person, og denne blev frifundet pga. nødværge.
Dog var det naturligvis ikke meningen, at tyven skulle dø, det var lidt af et uheld.
Men som jeg skrev oven for, så skal man bruge det mindst farlige nødvægemiddel, og derfor kan man aldrig frifindes for overlagt drab, hvis det blot er i forbindelse med et tyveri.
Det er dog en konkret vurdering fra gang til gang, og det er selv noget dommstolene har svært ved, så det vil altid være svært at vurdere, hvad der kan siges at være nødværge, og hvad der går ud over nødværge.
Skriv et svar til: Selvforsvar
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
