Samfundsfag
Redegørelse af en tale ?
Kan man godt inddrage artikler i en redegørelse ?
Svar #1
12. januar 2009 af FredeW (Slettet)
Hvis din opgave lyder noget a la "Redegør for statsministerens nytårstale", ville jeg ikke gøre det. Så hører det nærmere hjemme i en diskussion af den.
Svar #2
12. januar 2009 af Cullalla (Slettet)
Det er lige præcis den tekst.
Okay, mange tak (; - kan man inddrage noget fra hans hjemmeside?
Svar #3
12. januar 2009 af FredeW (Slettet)
Hehe ;-)
Hvis opgaven bare lyder "Redegør for statsministerens nytårstale" ville jeg forstå det som at du skal holde dig strengt til at redegøre for indholdet af talen, og dermed ville jeg ikke inddrage yderligere materiale.
Men igen: Det er ikke alle, der er enige om, hvad begrebet redegørelse præcist dækker over, og det kan være, du har lært noget andet?
Består opgaven kun i en redegørelse eller skal du bagefter til at diskutere den? (eller perspektivere den for den sags skyld?)
Svar #4
12. januar 2009 af Cullalla (Slettet)
Okay..
Jeg skal kun redegøre for den, men er bare lidt i tvivl af definitionen af "redegørelse" - for der er mange sider af sådan en redegørelse.
Måske skal jeg bare lade være med at tænke så meget over det, og "bare" lave en redegørelse ?(;
Svar #5
13. januar 2009 af casparado (Slettet)
Altså når du skal redegøre så skal du drage de vigtigste ting frem. Husk altid at fremstille argumenterne som er afsenderens, også selvom man godt kan være uenig i dem. I slutningen af en redegørelse kan man godt lægge op til en diskussion - men, en diskussion hører ikke hjemme i en redegørelse, kun oplægget til den.
Skriv et svar til: Redegørelse af en tale ?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
