Dansk

Analyse og fortolkning i ét?

09. marts 2009 af Roses (Slettet)

Hej:)

Jeg er i gang med at skrive en litterær artikel og jeg kommet i tvivl, om jeg må fortolke i min analyse? eller om jeg skal dele det helt op?


Brugbart svar (0)

Svar #1
09. marts 2009 af Youngmann (Slettet)

Hmm, for at analysere, skal du vel fortolke. Hvordan har du tænkt dig, at dele det op?


Brugbart svar (0)

Svar #2
09. marts 2009 af Nilletøz (Slettet)

Det skal deles op :)

Man må aldrig blande analyse og fortolkning, selvom analysen ofte leder ud til en fortolkning.
(altså ud fra hvad jeg ved, så er det sådan :P  )


Brugbart svar (0)

Svar #3
09. marts 2009 af Nilletøz (Slettet)

#1: omvendt, for at fortolke skal man analysere :) Man kan godt analysere uden at fortolke, det andet er langt sværere, fordi du så ikke har nogle begrundelser i teksten, hvis du ikke analyserer. Og uden en begrundelse for fortolkningen, så er den uholdbar.


Svar #4
09. marts 2009 af Roses (Slettet)

okay tak:).. det er bare ret svært ikke at blande det sammen.. Det kommer nemlig hurtigt til at virke som om man springer i teksten.


Brugbart svar (0)

Svar #5
09. marts 2009 af Nilletøz (Slettet)

#4: ingen har vel sagt, at det skal være nemt. Jeg sidder stadig og knokler med at lære det på et lidt højere niveau end gymnasiet - og det er ikke nemt xD
Tror tricket er at lave en overfladisk analyse af teksten, og derefter gå ind i en dybere fortolkning med argumenterende analysemomenter. Jeg ved dog ikke om fortolkning hører til i en litterær artikel, da jeg aldrig har skrevet sådan en :)


Brugbart svar (0)

Svar #6
09. marts 2009 af Lectio (Slettet)

Hej :)

jeg sidder også og skal skrive en litterær analyse og fortolkning, jeg har skrevet hele opgaven , problemet er ikke som en artikel. hvordan skriver jeg den så det bliver som en artikel?


Brugbart svar (0)

Svar #7
09. marts 2009 af cepta (Slettet)

# 6 Det skal heller ikke være en artikel i den forstand.


Svar #8
11. marts 2009 af Roses (Slettet)

Lille update:

Har lige snakket med min lærer og hun sagde, at man gerne må blande analyse og fortolkning sammen..


Skriv et svar til: Analyse og fortolkning i ét?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.