Debat
Gymnasieelevers fritidarbejde. For meget?-eller for lidt?
hej derude.
Som vi alle ved, stiger antallet af gymnasieelever, som har mindst et arbejde i deres fritid.
Men hvad synes I egentlig om det?
Arbejder de for meget? Bruger de alt tiden for arbejdet?
eller er det godt at de arbejder, og kan tjene deres egne penge?
Kom med nogle gode og dårlige sider, ved at man arbejder imens man er gymnasieelev.
Svar #1
21. marts 2009 af Jerslev (Slettet)
#0: Mine erfaringer fra min tid i gymnasiet var, at mange opfatter deres arbejde som en højere prioritet end deres skolearbejde, selvom det principielt bør være omvendt. Mange lader arbejdet komme før skolearbejdet, og det er forkert, hvis man spørger mig. På et eller andet punkt vil jeg også mene, at er man ikke parat til at lade skolearbejde komme før erhvervsarbejde, bør man ikke få sig et erhvervsarbejde.
Svar #2
24. marts 2009 af klotte (Slettet)
# i høj grad enig med 1.....arbejde er det man kan klare ekstra - når skolearbejdet er forberedt elleres bliver det en fælde.
Mange undervurderer hvor trætte de bliver med både skole og arbejde...og får ikke søvn nok! koncekvens indlæringen blokeres.
Svar #4
03. april 2009 af IdaK (Slettet)
Men hvad skal man ellers gøre? Hvis man, som jeg på et tidspunkt, ikke var gammel nok til at SU, men stadig ikke fik noget som helst af mine forældre + skulle betale for at bo hjemme? Jeg mener helt klart, at dem, der ikke engang kan overskue at have ét enkelt job ved siden af gymnasie burde tage at finde sig en alternativ uddannelse! Jeg havde fire jobs, sov stort set aldrig, men alligevel var mit snit da på det højeste nogensinde, lige i den periode.
Så nej, gymnasielever arbejder overhovedet ikke for meget. Det er da bare positivt, vi tjener vores egne penge. For hvor skulle vi ellers få dem fra, hvis man ikke lige har forældre der er stinkende rige? Staten? (Yeaaah, som Staten dog bare giver og giver ud til unge under uddannelse......)
Den negative side af det, kan jo være, hvis der er nogle, som ikke bruger deres penge fornuftigt. Fx fyrer hele lortet af på tøj, druk, fest og farver osv... For på den måde, kan der være nogle andre, som ikke tjener så meget, som ikke føler de kan være med.. Eller, når man har nået gymnasiet tænker man måske ikke så meget mere på den måde, at "jeg skal følge med de andre" - tværtimod faktisk. Hm.
Det er i hvert fald RART at vide, at jeg har nok penge til at leve livet, og min fremtid er nogenlunde sikret - jeg er i hvert fald ikke helt på bar bund. Det er da en positiv ting, synes faktisk, der er få negative ting ved skolearbejde ved siden af gym.. Det med træthed er som nævnt tidligere noget pjat!! Så må man altså lige tage sig sammen.
Svar #5
03. april 2009 af Jerslev (Slettet)
#4: Well, dine forældre er ansvarlige for dig indtil du er 18 år, så det burde ikke være noget problem.
Svar #6
22. april 2009 af lene... (Slettet)
hej.. Jeg er fuldstændig enig med #4.
Jeg er 1.g'er og arbejder næsten 45 timer om ugen. Jeg har ingen problemer med at nå det jeg skal nå. Det er rigtig nok, at arbejdet kommer før lektier, men stadig mit snit er på over 9,5.
Man kan ikke give et fritidsarbejde skylden for dårlige karaktere, søvnmangel eller andre ting. Med et arbejde samtidig med skolen lærer man, at få tingene til at hænge sammen, og man finder en måde, hvor på man når det hele.
Samtidig giver det mig en god fornemmelse når jeg kan gå ud i byen, og købe tøj for mine egne penge, mens mine veninder går og nasser på dere forældres (og mines) penge..
Så drop den med, at det ikke er godt for gym. elever at arbejde....
Skriv et svar til: Gymnasieelevers fritidarbejde. For meget?-eller for lidt?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
