Matematik

Sandsynlighedsregning

23. oktober 2009 af sweeti14 (Slettet) - Niveau: B-niveau

Hej, jeg har en opgave som jeg ikke helt ved hvordan jeg skal gribe an. Så er der muligvis en der vil hjælpe?

Om Dansk Tipstjenestes skrabelodder (Quick) oplyses det, at ”Hvert 5. Lod er et gevinstlod”. Det antages derfor, at sandsynligheden for gevinst på et tilfældigt lod er 1/5

En familie køber et skrabelod om ugen i 12 uger.
Bestem sandsynligheden for, at:
1.der er gevinst i 5 af ugerne.
2.der er ingen gevinster.
3.antallet af uger med gevinst er større end 1 eller mindre end 8.
4.der er gevinst i mindst to af ugerne.


Hvor mange uger skal familien spille, hvis den ønsker, at sandsynligheden for, at der er gevinst i mindst 2 af ugerne, skal være større end 90% ?


Brugbart svar (0)

Svar #1
23. oktober 2009 af Shase (Slettet)

fejl indlæg :-D 2 sek


Brugbart svar (0)

Svar #2
23. oktober 2009 af DennisDeH (Slettet)

Brug binomialfordelingen ;).


Brugbart svar (0)

Svar #3
23. oktober 2009 af Shase (Slettet)

1: Du skal kan regne den ud ved: 1/55 gange 4/57 (så vidt jeg husker) Prøv selv de andre med samme metode.


Svar #4
23. oktober 2009 af sweeti14 (Slettet)

Tak, men hvad er det nu lige binomialfordeling går ud på?


Brugbart svar (0)

Svar #5
23. oktober 2009 af Shase (Slettet)

Der er noter om det her på siden:

(Link fjernet pga. dødt link. Mvh. Studieportalen.dk)


Brugbart svar (0)

Svar #6
23. oktober 2009 af Erik Morsing (Slettet)

Hvis du skal forstå det, så lav først et skema (nogle ruder, hvor du 5 tilfældige steder skriver g (gevinst), i de syv andre ruder skriver du n (nitte). Så vil du opdage, at du kan sætte dem ind på mange forskellige måder, hvor der er syv nitter og fem gevinster og i alt 12 ruder, det kan du gøre på 12 over 7 måder, det er 12! / (7! * 5!). Start med at udregne det og læs så om det. Bagefter skriver du sandsynlighederne op over hver rude (altså 1/5 ved gevinsten og 4/5 ved nitten). Det er vigtigt for forståelsen, at du er helt med på, hvad du gør. Læs så om binomialfordelingen, når du har gjort dette her. Så kan vi gå¨videre.


Svar #7
23. oktober 2009 af sweeti14 (Slettet)

Perfekt tak alle sammen :)


Brugbart svar (0)

Svar #8
23. oktober 2009 af NejTilSvampe

 Jeg har fundet de her playlists meget nyttige. Så hvis du mangler lidt intuition omkring emnet kan jeg anbefale ham her.

www.youtube.com/user/khanacademy#p/c/C58778F28211FA19/16/O12yTz_8EOw


Skriv et svar til: Sandsynlighedsregning

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.