Historie

Inden Penicillin

09. april 2010 af josefine06 (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej

Er der nogen der ved hvad folk døde af inden penicillin blev opdaget?

Jeg kan kun komme i tanke om lungebetændelse og infektioner? Var der andre store sygdomme?

På forhånd tak. Josefine


Brugbart svar (0)

Svar #1
09. april 2010 af Mac3 (Slettet)

Nu er det jo lige præcis infektioner, som penicillin kan kurere, men der findes jo rigtig mange forskellige infektioner, bla. lungebetændelse.

Jeg tror, at især sår-infektioner med eventuel medfølgende blodforgiftning var en af de rigtig store dræber.


Brugbart svar (1)

Svar #2
09. april 2010 af ramme2 (Slettet)

Folk døede af mange forskellige sygdomme. Det gør de stadig. Nu ved jeg ikke om du tager udgangspunkt i sygdomme globalt set eller kun sygdomme i Danmark.

Penicilin blev udviklet i USA under anden verdenskrig, for at redde sårede soldater. Penicilin var dog allerede opfundet forinden, men var ikke udviklet og masseproduceret.

Tuberkolose var en meget udbredt og dødelig sygdom i DK indtil 50erne.

Polio var udbredt i DK indtil begyndelsen af 50erne

Den Spanske syge var en slags influenca-virus der huserede i tiden omkring første verdenskrig, og krævede mange dødsfald. Den forsvandt dog igen ca 1 år efter.

Derudover døde folk af mange forskellige infektionssygdomme, herunder lungbetændelse som i dag kan kureres med pencilin eller antibiotika. Så døde folk naturligvis af kræft og blodpropper og mange andre sygdomme ligesom idag.


Svar #3
11. april 2010 af josefine06 (Slettet)

Okay, mange tak. Det er i hvert fald nogle sygdomme jeg kan gå videre med :) tak


Brugbart svar (0)

Svar #4
18. april 2010 af Fage (Slettet)

Penicilin blev faktisk opdaget i england i 1928 af Alexander Flemming. Han fandt dog ikke ud af hvordan man kunne bruge penicilin effektivt, det var en dansker der omkring 1933 fandt ud af, hvordan man omdannede penicilin til et pulver, som gjorde det mere anvendeligt. Det er rigtigt at USA stod for en meget stor del af penicilin produktionen under 2. verdenskrig. Danmark producerede også store mængder penicilin, men pga. besættesen skulle det gøres hemmeligt, sådan at tyskerne ikke havde mulighed for at få adgang til større mængder penicilin.


Skriv et svar til: Inden Penicillin

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.