Debat
Om særlige vilkår
Ved I om der er en "frist" på hvornår man skal have at vide om man er kommet på særlige vilkår?...eller kan skolen virkelig indstille én den allesidste dag?...Hvis er der er en regel om dette vil jeg meget gerne kende til den..er sgu ved at blive lidt små nervøs!
KH. 13M
Svar #1
14. april 2005 af Lurch (Slettet)
Svar #2
14. april 2005 af 13M (Slettet)
Svar #3
15. april 2005 af allan_sim
I bekendtgørelsen hedder det, at du kan indstilles til særlige vilkår efter en skriftlig advarsel, hvis du har haft reel mulighed for at rette op på dine forsømmelser, men ikke har gjort det. Da du allerede har modtaget en skriftlig advarsel, kan rektor sagtens vælge at indstille dig på særlige vilkår, hvis du fortsat forsømmer.
Og husk at både manglende fremmøde til timerne og manglende aflevering af skriftligt arbejde tæller som forsømmelse. Husk endvidere at der ikke eksisterer lovligt fravær. Skulle du således gå hen at blive syg, kan det også medføre særlige vilkår.
Detaljer her (§13):
http://us.uvm.dk/gymnasie/almen/lov/bek411.htm#Kapitel2
Svar #4
15. april 2005 af 13M (Slettet)
Skriv et svar til: Om særlige vilkår
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
