Matematik

Descartes

27. april 2005 af Sampairo (Slettet)
Der er vel ikke en venlig person som ligger inde med Descartes teori om tangens bestemmelse, og som er villig til at dele det med mig.
Jeg skal skrive en omfattende rapport om personen og hans teorier. Håber at i vil hjælpe mig, det er næsten helt umuligt at finde noget på nettet.

Brugbart svar (0)

Svar #1
27. april 2005 af allan_sim

Lån "Tangentbestemmelse historisk set" på biblioteket. Den gennemgår blandt andet Descartes' normalmetode og er udgivet af Matematiklærerforeningen:

http://bibliotek.dk/vis.php?base=dfa&field2=titel&term2=tangentbestemmelse&start=2&origin=sogning&sort=aar&step=1&element=L

Svar #2
27. april 2005 af Sampairo (Slettet)

Jeg kan desværre ikke låne den på mit lokale bibliotek, og opgaven skal allerede aflevers fredag, så den kan ikke blive bestilt hjem til tiden. Er der ikke en beskrivelse af teorien på nettet? Eller er der ingen som allerede har teorien indskrevet på et dokument? Jeg mangler det?

Brugbart svar (0)

Svar #3
27. april 2005 af Duffy

Kig her (med tilhørende links)

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Descartes.html



Duffy

Svar #4
27. april 2005 af Sampairo (Slettet)

Mange tak for hjælpen! Det er en stor hjælp. Nu må jeg bare håbe på at opgaveskrivningen går godt.

Skriv et svar til: Descartes

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.