Debat

Frivillige

31. januar 2011 af FrederikkeFava (Slettet)

 Hej.

Jeg skal lave en opgave om frivillige.

Har i nogen siden været frivillige?
Hvis ja, hvad fik jer til at gøre det?
Hvis nej, hvorfor ikke?

’Arbejdet bærer lønnen i sig selv’ det siger et gammelt ordsprog, men hvordan skal det forstås? At de der udfører arbejdet ikke fortjener løn? Eller at dem der arbejder for at hjælpe andre har fået lønnen ved at gøre en god gerning? Og hvis det er tilfældet, hvem hjælper de så i virkeligheden?

Hvad siger i til det?

Håber i gider hjælpe mig ! :D


Brugbart svar (2)

Svar #1
31. januar 2011 af linekr (Slettet)

Jeg har lavet frivilligt arbejde i næsten 10 år nu. Både herhjemme og i udlandet. Jeg kan godt lide tanken om at gøre noget for andre. Det er nok det, der har fået mig til at gøre det og det, der stadig motiverer mig til at gøre det. Personligt tror jeg også på, at hvis alle mennesker troede på, at det ikke kræver en begrundelse at gøre noget godt for et andet menneske, ville verden være et meget finere sted. Der er alt for mange egoistiske mennesker. Men engang imellem viser mennesket sig nu fra sin bedste side. Tag nu bare Australien, hvor folk fra Sydney og Melbourne tager ferie fra deres arbejde og rejser fra deres hjem for at hjælpe de mennesker, som er påvirket af oversvømmelserne. Her er der vel også tale om frivilligt arbejde – mennesker, der uselvisk gør noget for andre. Så kan man selvfølgelig diskutere, om der findes noget, der hedder en uselvisk handling. Er alt, hvad vi mennesker gør, ikke et eller andet sted motiveret af et egoistisk ønske eller behov? Jeg indrømmer gerne, at det, at arbejde frivilligt giver mig en følelse af at være et godt menneske. Jeg får altså noget bekræftelse gennem min handling, så ja, den er vel egoistisk, men gør det den meningsløs? Det mener jeg ikke.
 

Jeg mener, at "arbejdet bærer lønnen i sig selv", betyder, at det man får igen, når man hjælper andre, overskygger materielle goder, hvorfor man ikke behøver løn. Du spøger, "hvem de hjælper"? De hjælper vel andre, men får også selv noget ud af det.  
 


Svar #2
01. februar 2011 af FrederikkeFava (Slettet)

Det jeg mener med "Hvem hjælper de så egentligt?" er, hjælper de dem selv med at opfylde den egoistiske begrundelse eller hjælper de de mennesker der har brug for det?

Men mange tak for svaret ! :D Det vil virkelig hjælpe mig :)

Håber der er flere der vil hjælpe :)


Brugbart svar (2)

Svar #3
01. februar 2011 af Spirk (Slettet)

Ordsproget "Arbejdet bærer lønnen i sig selv" fortolker jeg som, hvis man ved, at man gør andre mennesker glade/lykkelige ved at ofre noget selv, får man en følelse af tilfredsstillelse og stolthed.


Brugbart svar (2)

Svar #4
01. februar 2011 af linekr (Slettet)

#2 Ja, men det er jo også det, jeg forsøgte at skitsere. Vi hjælper andre, men vi får også selv noget ud af det. Det er ikke enten eller. Man hjælper jo stadig et andet menneske, selvom man selv får anerkendelse gennem handlingen.


Skriv et svar til: Frivillige

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.