Matematik
Statistik
Hej
Jeg håber meget, der er en der kan hjælpe.
Jeg har fået et bilag med månedlige aktiekurser i 8 år. Ud fra disse skal jeg bestemme det månedlige afkast i procent. Det vil sige, kursændringerne skal omregnes til afkastrater.
Jeg har simpelthen ingen idé om, hvordan jeg skal gribe det an! Ovenstående spørgsmål er det "indledende" spørgsmål, så jeg kan først løse de efterfølgende, når jeg har løst det.
Ved I om jeg skal bruge statistikprogrammet KeHaTools - eller kan ovenstående beregnes uden?
På forhånd tak for hjælpen!
Svar #1
09. april 2011 af peter lind
Den månedlige afkast i procent er fra måned i til måned i+1 100*K(i+1)-K(i))/ K(i) hvor K(i) er kursen i måned i.
Denne månedlige afkast er så vidt jeg ved normalt ikke særlig interessant. Det er mere vigtig hvad der sker i længere perioder. Hvis du vil have et årligt afkast skal du blot erstatte betydningen af i ovenfor med år.
Hvis du vil have en gennemsnitlig årlig rente over de 8 år kan du bruge K(n) = K(0)(1+r)n, hvor K(n) er kursen efter n år og K(0) er startkursen.
Skriv et svar til: Statistik
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
