Debat
Karakterskalaen - skod?
For det første er det sjældent, at du bliver sat i en lignende situation på en arbejdsplads. For det andet viser det intet om elevens arbejdsmoral, da en elev kan gå et år igennem uden at røre en bog, og derefter gå op, og score et 13-tal (her snakker jeg om folkeskolen), fordi man kan snakke sig fra det; man er for afhængig af tilfældigheder i det nuværende system.
I stedet burde man lave mundtlige evalueringer, da det giver et nuanceret billede af eleven - både omkring arbejdsmoral og ens faglige kunnen.
- Er du for eller imod? Begrund!
~ Tissi
Svar #1
05. juni 2005 af Peden (Slettet)
Men mundtlige/skriftlige evalueringer er jo ikke gode, fordi de er ALT for subjektive, og du kan af gode grunde ikke tage gennemsnittet af 20 evalueringer.
Hvis man kan snakke sig fra noget, så er det nærmere faget den er gal med, og ikke karkterskalaen.
Men jeg vil da give dig ret, der er steder hvor det måske ville være bedre at lave noget ala. det system man har på Aalborg Universitet. Her får man (på mit institut) "bestået" eller "ikke bestået" til alle eksamenerne, på nær projekteksamenerne, og det fungerer faktisk meget godt synes jeg selv.
Svar #2
05. juni 2005 af Therackoo (Slettet)
Jeg synes krakterskalaen skal rumme to dumpekarakterer, -3 og 0. Den negative karakter på -3 er beregnet på elever og studerende, der decideret saboterer undervisningen.
Jeg kan godt se, at en vurdering helt klart ville være bedre, eller er den? ...da mange lærer giver forskellige vurderinger - nogle kun negative og andre undlader negative kommentarer.
En prøve på gymnasiet hver anden eller tredje uge ville være smart, da det ikke er fair at vurderet på en enkel dag, hvad man måske har lært i 3 år. Derudfra kan man så udregne elevens endelige gennemsnit.
Therackoo.... :D
Svar #3
05. juni 2005 af Mads123 (Slettet)
Men god arbejdsindsats hjælper tit på en årskarakter, så der er god grund til at arbejde :)
Svar #4
05. juni 2005 af ninnacaroline (Slettet)
Specielt i det danske system bør kravene til en karakter fastsættes bedre. På IB er der eksempelvis et bestemt regelsæt for hvad topkarakteren 7 kræver. Bliver de opfyldt, får man 7. Desuden bliver man stort set kun bedømt på afleveringer. Læreren skal derfor være utrolig god for at kunne give en uretfærdig karakter!
Svar #5
05. juni 2005 af 666_lucifer (Slettet)
Svar #6
05. juni 2005 af D@niel (Slettet)
Svar #7
05. juni 2005 af Waterhouse (Slettet)
Svar #8
05. juni 2005 af Peden (Slettet)
Så kan man da "bare" lave eksamenerne om. Hold en 5-6 timers færdighedsprøve i samtlige fag hvor man kommer rundt om hele pensum, og skrot så årskarakterene, det var en mulighed der fjerner tilfældigheden.
Svar #9
05. juni 2005 af BsB86dk (Slettet)
men jeg vil give #7 ret... eksamen er en meget skrap måde at skille de fårede fra de bukkede (eller hvad det nu hedder) mens årskaraktererne ofte er påvrket af hvem læreren synes man er... (det meget sjældent man viser sit sande jeg til sin lærer) og derfor er årskaaktererne heller ikke fuldt ud rimelige...
alle er jo kun mennesker og der er jo nærmest nødt til at komme et tal ud af det så man let kan vurdere en elevs kunnen senere hen...
Svar #10
05. juni 2005 af Nemesis (Slettet)
Svar #11
05. juni 2005 af Nemesis (Slettet)
Svar #12
05. juni 2005 af D@niel (Slettet)
Ja - det er mange gange et spørgsmål om tilfældigheder, derfor synes jeg også ligesom #8 at prøver i hele pensum vil være en god idé. Dit argument med at arbejdsindsatsen ikke bliver vægtet ved eksamen synes jeg ikke holder. Man skal bedømmes efter hvor dygtig man er, ikke efter hvor meget man skal knokle for at blive det.
Svar #13
05. juni 2005 af Peden (Slettet)
Præcis, bedømmelsen _skal_ være efter kunnen ikke efter flid. Vi er enige om at der er en klar sammenhæng mellem de to, men at vurdere flid, det bliver for subjektivt og diffust.
Svar #14
05. juni 2005 af Therackoo (Slettet)
Svar #16
05. juni 2005 af ninnacaroline (Slettet)
Svar #17
10. juni 2005 af Mester_Bean (Slettet)
Svar #18
10. juni 2005 af Nemesis (Slettet)
Svar #19
10. juni 2005 af gardengate (Slettet)
/gardengate
Svar #20
10. juni 2005 af Samuel (Slettet)
Jeg mener, man bør indføre skriftlige eksamener i (næsten) alle fag - alt andet lige, er bedømmelserne ved disse mindre subjektive; medmindre man da reagerer med pludselig angst på navnene Muhammed, Hasan og Svetlana.
Mundtlige eksamener skal dog ingenlunde udfases totalt, ifølge min overbevisning, men skal nedtones - fx 3 færre mundtlige til fordel for 3 ekstra skriftlige. Situationen ved den mundtlige eksamen minder jo om ganske mange situationer i dagligdagen: Jobsamtaler, oplæg af diverse art (fx til konferencer) m.v.
Det kan virke banalt, det medgiver jeg. Men at kunne formidle et budskab på en "personlig" og nuanceret måde er vigtige, end man umiddelbart skulle tro.
Ang. karakterskalaen: Er der ikke planer om at indføre en 1-7 skala (evt. 1-10 skala)?
