Dansk

Hvor langt.

11. december 2011 af patrickbc (Slettet) - Niveau: 8. klasse

Hvor lang skal en:

Personkarakteristik være. (Hoved- og Biperson)

Og en Miljøbeskrivelse være?

Venligst ikke nogen: Det afhænger af.............

 

 


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. december 2011 af thenyouretoastmate (Slettet)

i 8. klasse tror jeg 1/4 side er godt klaret


Svar #2
11. december 2011 af patrickbc (Slettet)

Per Personkarakteristik ikke?


Brugbart svar (0)

Svar #3
11. december 2011 af thenyouretoastmate (Slettet)

Jo 


Svar #4
11. december 2011 af patrickbc (Slettet)

Okay tak for det hurtige svar.


Svar #5
11. december 2011 af patrickbc (Slettet)

Hvad synes du/i om denne personkarakteristik. Jeg har slettet navne så andre ikke kan bruge samme karakteristik.

##### er en 18 år gammel pige og boede i landbyen #####. Med hendes lille brødre. #####og #####, Lille søster ##### og hendes syge far og hendes mor. ##### er ikke bange for at sige hendes mening og hun føler at ingen skal bestemme over hende og at ingen kan skade hendes ’sjæl’. ##### har en mand/kæreste der hedder ##### og hun var gravid med et barn inden hun blev henrettet. Hun blev henrettet fordi hun var med i en demonstration og blev anholdt af politiet. Hun gik på gymnasium nær #####. ##### er mørk og forholdsvis nydelig pige. Hun elsker at lege/være sammen med sin lille bror #####. Og de brugte meget tid på at lege på ##### (Deraf bogens navn). Jeg ser ##### som en populær person med mange venner. Selvom hun var ved at blive ældre var hun stadig meget sammen med sin familie.
 

Kravene til karakteristiken er: Beskriv: Ydre Omstændigheder, udseende, egenskaber, væremåde, følelser, positiv/negativ,neutral, direkte/indirekte beskrivelse.

Hvad mangler jeg evt. at skrive om?

 


Brugbart svar (0)

Svar #6
11. december 2011 af password (Slettet)

Synes ikke du har så meget med om hendes egenskaber for selve historien/novellen. Altså hvad gør og hvad tyder på hvorfor hun gør det?..

 

Den indirekte kunne jeg måske også savne lidt, altså du skal finde ting i teksten, som ikke bare står der, men det skal du selv tolke udfra den. Det ville være en rigtig god ting at du har styr på hvor i teksten du kan se de forskellige ting. Min dansklærer i folkeskolen sagde altid: "Ned i teksten = Op i karakteren".. Det er altid godt at kunne vise hvor og hvorfor du mener det, hvis der skulle være uenighed.

 

Ellers ser det fint ud og længden er også passende.


Svar #7
11. december 2011 af patrickbc (Slettet)

Vil prøve at ændre lidt i den i morgen.

Svar #8
12. december 2011 af patrickbc (Slettet)

Har nu tilføjet:

Hele bogen handler om ##### og om hendes bror som skal komme og ’rede’ hende fra fængslet. ##### er en meget selvstændig person og vil gerne gøre tingene selv.

Ellers ved jeg ikke hvad jeg skal skrive. Ville blive glad hvis nogen også ville kigge på mit biperson karakteristik:

##### er en prostitueret voksen kvinde. Hun har en datter ##### og lever af at sælge sin krop. ##### er overvægtig og meget sminkeret. Hendes datter ##### har en afgørende rolle for at ##### kan komme videre med at finde #####. ##### er også prostitueret. ##### bor i ##### og arbejder i udkanten af byen. ##### er en venlig person (Bl.a. lader hun ##### overnatte hos sig selvom de aldrig har mødt hinanden før) og ##### syntes også godt om hende. ##### arbejder tit for hvide mænd især de meget rige så hun kender dem godt.  Jeg ser ##### som en kvinde som ikke er bange for at sige sin mening men er heller ikke dum nok til at sige den på de forkerte tidpunkter. Hun ved meget om livet og har prøvet at blive udsat for mange ting. Hun er god til at lytte til folk og give omsorg.

Tak på forhånd.


Skriv et svar til: Hvor langt.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.