Fysik
stød
Lad os sige, at vi har to kugler der flyver mod hinanden med samme fart og støder sammen ved et fuldstændiguelastisk stød. Dermed falder de altså til jorden, idet al kinetisk energi går tabt.
Impulsen er før og efter lig 0-vektoren.
Før stødet har kuglernes bestanddele en ordnet impuls, dvs. alle partiklerne i kuglen har hastighed efter massemidtpunktet.
Efter stødet er al energi gået tabt til varme, men varme er jo et udtryk for, at partiklerne i kuglen har hastighed. Er det dermed forkert at sige, at partiklerne i kuglen efter stødet også har en impuls, men at denne er uordnet.
Og kan man derfor alt i alt fortolke den tabte energi i systemet, som noget, der går til at gøre impulsen uordnet?
Måske et fjollet spørgsmål, men jeg venter spændt på, hvad I siger.
Svar #1
20. januar 2012 af mathon
det afhænger da af kuglernes masser
m1·v1 + m2·(-v2) = (m + m2)ufælles m1 ≥ m2
Svar #2
20. januar 2012 af arto460 (Slettet)
Ja undskyld. Jeg mente selvfølgelig at kuglerne skulle have samme masse. Ellers er mit spørgsmål det samme.
Skriv et svar til: stød
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
