Fysik
HJælp - superpositionsprincippet fra kvantemekanikken !
Er der nogen der kan forklare mig hvorfor superpositionsprincippet i kvantemekanikken kan volde store problemer ? - og en definition på superpositionsprincippet :(?
Svar #2
24. januar 2012 af Xesis (Slettet)
Definitionen på superpositions princippet siger at hvis du har 2 (eller flere) løsninger til en model, så er summen af løsningerne også en løsning.
Hvis du fx kigger på en guitarstreng, hvis du anslår den (helt) rent vil den kun svinge med en bølge op og ned. Men hvis du anslår den urent så vil den stadig svinge op og ned på samme måde, men det vil kun være en af løsnignerne, der vil så at sige være bølger på bølgen. Bølgen som du ser er altså en sum af alle løsnigerne, du kan også se billedet her: http://gilmore2.chem.northwestern.edu/images2/e_super.gif
Hvad du lige tænker på inden for kvantemekanikken bliver du som #1 siger nødt til at uddybe.
Svar #3
24. januar 2012 af NejTilSvampe
måske mener han det her med at man ikke kan afgøre positionen af en elektron, den er så at sige "over alt".
Skriv et svar til: HJælp - superpositionsprincippet fra kvantemekanikken !
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
