Fysik
normalkraft
Hej alle, normalkraften virker altid vinkelret på en flade.
Så har vi en box, der glider ned af en rampe, så vil normalkraften pege vinkelret på rampen. Kan I fortælle mig, hvorfor dette må gælde i forhold til at se rampen som lavet af en masse små atomer. Tyngdekraften på legemet virker jo direkte nedad på atomerne, så hvordan er det, at reaktionskraften fra molekylerne "drejes" til at virke med en vinkel? I kan selvfølgelig ikke svare på dette præcist, da normalkraften næppe er helt veldefineret, men sådan et lidt sløset argument er også okay.
Svar #1
22. februar 2012 af Erik Morsing (Slettet)
Jo, den er veldefineret, normalkraften (N) er altid kraften vinkelret på underlaget. Jeg tror, du blander tingene sammen. Friktionskraften (der jo har med underlagets struktur at gøre), er lig μ*N
Svar #2
22. februar 2012 af aaaa202 (Slettet)
tja altså.. normalkraften er jo når alt kommer til alt også en "slags" gnidning, så helt veldefineret er den nok ikke :)
Den kommer ved at du presser ned på atomerne, som så svarer igen pga. Newtons 3. lov ved at presse op. Jeg vil bare gerne vide, hvordan kraften nedad dirigeres i en retning, der peger vinkelret ud fra angrebsfladen.
Svar #3
22. februar 2012 af peter lind
reaktionen fra underlaget kan deles op i 2 dele. Den ene del er vinkelret på overfladen og er lige så stor og modsat retår man går helt ned på det atomare niveautet normalkraften. Den anden del er gnidningskraften. Den skyldes at fladerne når man går helt ned på det atomare niveau er ujævn. Klodsen skal løftes op over disse ujævnheder.
Svar #4
22. februar 2012 af aaaa202 (Slettet)
Så forestil dig fladen er helt glat.
Normalkraften er stadig vinkelret på fladen. Men boxen presser direkte ned på atomerne. Hvordan ændres retningen af reaktionskraften? Jeg ved godt, at spørgsmålet ikke er trivielt, men prøv alligevel at svar i forhold til, hvordan krafterne indbyrdes udveksles.
Alt det du siger er godt, hvis man er begynder til klassisk mekanik, og bare vil lære at regne på det, men jeg er interesseret i at forstå, hvordan molekyleinteraktionerne gør, at den resulterende kraft opad går vinkelret på fladen. I det bedste tilfælde havde man selvfølgelig lavet et eller andet integral, der viste det...
Svar #5
22. februar 2012 af aaaa202 (Slettet)
Jeg kan på en måde godt se hvad du mener med det med gnidning og normalkraften. På den måde giver det heller ikke rigtig mening at sige at boxen presser ned direkte på en vinkelret flade..
Svar #6
22. februar 2012 af Erik Morsing (Slettet)
Hvis man slynger en hammer op i luften og den roterer under turen, så vil den opfører sig, som om hele legemets masse lå i massemidtpunktet. Det er dette massemidtpunkt, der følger en parabelbane, og det er i dette massemidtpunkt, du skal tegne din kraftvektor - og normalkraften er ikke nogen slags gnidning, den er, som jeg skrev yderst veldefineret.
Skriv et svar til: normalkraft
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
