Fysik
Jævn cirkelbevægelse
Hvilke kræfter virker på en genstand, der bevæger sig i en cirkel. Tyngdekraften og hvad mere? Centripetalkraften er den resulterende kraft, men da den er rettet mod centrum, så må der jo også være en kraft mere end tyngdekraften?
Svar #1
12. juni 2012 af Andersen11 (Slettet)
Hvis man laver jævn cirkelbevægelse for et objekt i tyngdefeltet, er objektet sikkert forbundet med en snor til en pæl eller lignende. Den resulterende kraft er summen af snorkraften og tyngdekraften. Snorkraften vil have en skrå retning, rettet langs snoren mod pælen, mens tyngdekraften er lodret, rettet mod Jordens centrum. Ved en jævn cirkelbevægelse vil den resulterende kraft være vandret, rettet ind mod pælen.
Svar #2
12. juni 2012 af Andersen11 (Slettet)
Hvis det drejer sig om en satellit eller lignende i kredsløb omkring en større masse, for eksempel Jorden, er gravitationskraften fra Jorden den eneste kraft, der virker på satellitten.
Svar #3
12. juni 2012 af janehansen2011 (Slettet)
ja i rummet er det kun gravitationskraften, der virker på en satellit, altså den resulterende kraft er lig gravitationskraften.
Hvis man svinger en lasso så svinger den jo stort set vandret i luften. Dermed bliver snorkraften en kraft, der også er retett mod centrum, men samtidig virker tyngdekraften nedad på snoren. Så det er mere i de tilfælde at jeg ikke helt forstår, hvordan den resulterende kraft er rettet mod centrum
Svar #4
12. juni 2012 af Andersen11 (Slettet)
#3
Læs forklaringen i #1. Summen af snorkraften og tyngdekraften ved en jævn cirkelbevægelse bliver en vandret kraft rettet ind mod bevægelsens centrum.
Skriv et svar til: Jævn cirkelbevægelse
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
