Matematik
Snart terminsprøve hjælp!
Svar #1
21. januar 2013 af 2g,eren (Slettet)
Tag det stille og roligt, og de 3 timer med problemregning går virkelig langsomt. Færdigheden går tilgængel ret hurtigt. Til FSA må du jo godt have tidligere opgaver med, så det kunne måske være en ide at medbringe dine gamle opgaver?
Svar #3
21. januar 2013 af mette48 (Slettet)
Ved prøven i problemregning
Start med at læse alle opgaverne igennem.
Løs så den opgave du synes ser nemmest ud og skriv den ind. Tag så den nemmeste af de tilbageværende opgaver og fortsæt sådan.
Husk at halve opgaver også giver point, så de skal skrives ind. En forklaring af fremgangsmåde giver også point.
Regnefejl trækker lidt ned, men ikke så meget som en forståelsesfejl.
Du skal undgå at lave flere løsninger til samme opgave, så er det den dårligste løsning der tæller. Har du skrevet to løsningsmåder ind, skal du vise tydeligt hvilken af dem du ønsker bedømt og hvilken der er en kladde. Dette vises ved at sætte et pænt kryds over hele opgaven og skrive kladde på den.
Skriv et svar til: Snart terminsprøve hjælp!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
