Fysik

Spoler

26. april 2006 af Mestertyv (Slettet)
Ang. faseforskydningen mellem spændningen og strømmen i en spole i et LC-led, hvorfor kommer spændingen så før strømmen??

Brugbart svar (0)

Svar #1
26. april 2006 af fixer (Slettet)

Induktanser reagerer på _ændringer_ i strømmen. Når strømmen ændrer sig ændres magnetfeltet ligeså ifølge Amperes lov. Ændringen i magnetfeltet inducerer en elektromotorisk kraft som forsøger at modvirke strømændringen (Lenz's lov). Det vil sige, når strømmen stiger vil der induceres en emf modsat spændingsfaldet over induktansen. Når strømmen falder vil der induceres en emf ensrettet med spændingsfaldet over induktansen. Heraf faseforskydningen.

Brugbart svar (0)

Svar #2
13. september 2010 af rikk9225 (Slettet)

Ved godt det ikke lige har noget med jer at gøre med det kunne være ret hvis i lige kunne hjælpe hurtigst muligt. Men en spole i fysik, der sidder der 2 sorte dimser på som man sætter ledningerne til. Men hvad hedder de dimser? :) Håber på svar hurtigt.


Skriv et svar til: Spoler

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.