Matematik
øvelse til årsprøve
Jeg ville bare høre om der var nogen der kendte en hjemmeside hvor man kunne øve sig op til en årsprøve?
Svar #2
25. maj 2006 af littleJo (Slettet)
gerne noget med sinus og cosinus, + eksponential- og potensvækst
Svar #3
25. maj 2006 af USyay (Slettet)
Svar #5
25. maj 2006 af parisa (Slettet)
jeg vil starte med at spørge dig om du er 1.g'er?
hvis ja, så kan du nok ikke finde noget, fordi vores pensum er nyt (pga. den nye reform..) og medmindre din lærer har lavet noget til jer, så er findes der ikke "gamle opgaver" fordi det er op til det enkelte gym..
havde det nemli på samme måde..
så de er vel bar om at kigge på gamle opgaver..
held og lykke!
Svar #6
25. maj 2006 af littleJo (Slettet)
Ja, jeg er nemlig 1.g'er
Men okay (: Tak alligevel !
Svar #7
25. maj 2006 af parisa (Slettet)
Svar #9
25. maj 2006 af USyay (Slettet)
se dette link!
det er dog for den gamle gymnasiereform, men det gør vel ligemeget. Opgavetyperne er vel stadig nogenlunde de samme!
Svar #11
25. maj 2006 af parisa (Slettet)
parisa
Svar #12
25. maj 2006 af allan_sim
Kig her for vejledende opgaver efter reformen.
#11.
Ikke forstået. Stx er forkortelsen for den almene studentereksamen, så hvad spørger du om?
Svar #13
25. maj 2006 af allan_sim
Øh.. her kommer så linket... :-)
http://www.emu.dk/gym/fag/ma/undervisningsministeriet/nyt/vejl_eks_opgaver.html
Svar #14
25. maj 2006 af parisa (Slettet)
jeg er 1.g'er (matematisk studieretning)og ønskede derfor en gammel årsprøve der passede til mit niveau.. jeg regner med at stx mat er lidt for svært og den dem der ligger inde på uvm.dk (#9)
parisa-
Svar #15
25. maj 2006 af allan_sim
Du kan ikke finde årsprøver på nettet, da din egen lærer sammensætter disse efter, hvad I har nået. Og sådan var det også i det gamle system.
Mellemvejen er så at kigge på hf-c sættene i ovenstående link. HF-kursister afslutter med skriftlig eksamen i matematik efter 1.hf, og en del af det vil være det samme. Du kan dog ikke være sikker på, at der er 100% overlap, dels fordi uddannelserne ikke er identiske, dels fordi din lærer kan have planlagt en anden rækkefølge af emnerne.
Svar #16
25. maj 2006 af parisa (Slettet)
men tak for linket.. prøver jeg.. og håber på det bedste =)
Skriv et svar til: øvelse til årsprøve
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
