Matematik

Akut hjælp til sandsynlighedsregning

13. juni 2006 af KaffeArne (Slettet)


Hej... Jeg sidder i den så heldige situation at jeg er gået i stå! og det må jeg ikke for jeg skal op i mundtlig matematik eksamen imorgen..! Mit problem er - mere præcist formuleret - at få en afklaring på disse begreber indenfor sandsynligheds regning:

Multiplikationsprincippet.. meget kort.

Spredning???? fatter intet

herunder

Varians?

"Binomial"

og sidst men ikke mindst:

middelværdi...


Håber at der er nogen der kan hjjælpe mig, bare med et af begreberne, så jeg ikke ender med at dumpe til eksamen imorgen..


på forhånd tak

Svar #1
13. juni 2006 af KaffeArne (Slettet)

glemte også stokastiske variable?? hvad er det?? eksperiment ved lodtrækning??

Brugbart svar (0)

Svar #2
13. juni 2006 af JesperJuul (Slettet)

Jeg kan da hjælpe dig med nogle af dem...
(går kun 1.g)

Tror jeg starter med middelværdi.
Det er såmen rimelig simpelt. Det er gennemsnittet af værdierne.
Eksempel: Nogle i din klasse har sandsynligvis adgang til færre eller flere penge en andre i din klasse. Hvis alle skulle have lige meget, så skulle alle have præcis middelværdien.
Den udregnes ved at addere alle værdierne sammen og dele med antallet af værdier (obervationssættets størrelse).

Varians og spredning hænger sammen. Faktisk er varians rimelig ligegyildig (i mine øjne).
Spredningen fortæller hvor langt væk værdierne befinder sig fra middelværdien.
F.eks. er spredningen på det danske folks økonomi nok mindre end i USA. Da der i USA er mange fattige og mange rige. I Danmark er pengene bedre fordelt.
For at udregne spredningen skal man først finde variansen. Variansen findes ved at tage alle tal og subtrahere med middelværdien, op løfte det anden, og hvis der arbejdes med hyppigheder, så skal det ganges med det.
Gør det med alle tal og addér dem sammen.
Spredningen findes så ved at tage kvadratroden af variansen.

På lommeregnere bruges det græske sigma tegn (summering) til at udregne disse værdier, håber du ved hvordan det bruges...
Good luck anyway :)

Brugbart svar (0)

Svar #3
13. juni 2006 af JesperJuul (Slettet)

Stokastisk betyder btw tilfældig, men ved ikke mere...

Brugbart svar (0)

Svar #4
13. juni 2006 af Tine. (Slettet)

Man skal ikke multiplicere med hyppigheden, men med h(x)/N, dvs. frekvensen.

Brugbart svar (0)

Svar #5
13. juni 2006 af Tine. (Slettet)

Multiplikationsprincippet kan du sammenligne med valget af en trerettersmenu: hvis der er 2 forretter og 3 hovedrette og 3 desserter, må der være 2*3*3 muligheder.

Binomialfordelt sandsynlighed er når der er to muligheder, en grundhændelse og en komplementærhændelse, fx at slå plat eller krone.


Skriv et svar til: Akut hjælp til sandsynlighedsregning

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.