IT

Hvilken bærbar bør man vælge?

27. juli 2006 af hullahopla (Slettet)
Hjælp jeg skal ud og investere i en bærbar.. Jeg skal starte på min studentereksamen her efter ferien (altså første år) og skal derfor have mig en bærbar..

Er der nogen her som kan give mig nogle råd til hvad man skal kigge efter - hvilke krav osv...

hvilke mærker er bedst?

Brugbart svar (1)

Svar #1
27. juli 2006 af Dr. MolBio (Slettet)

Det afhænger af hvad du vil bruge din bærbar til. Er du helt sikker på at du kommer til at bruge en bærbar i forbindelse med skolen?

Mine erfaringer siger mig, at IBM laver de bedste bærbare computere, dog er de også noget dyrere.

Brugbart svar (1)

Svar #2
27. juli 2006 af PreXus (Slettet)

Som i #1, er du så helt sikker på du får brug for en bærbar? Jeg skal i 3g her efter sommerferien, og har klaret mig fint uden en bærbar, i de 2 år jeg har gåe ti gymnasiet. Jeg venter i stedet med at købe en, til jeg skal starte på en videregående udannelse. På den måde er jeg sikker på at jeg får en computer som er ny og som kan køre alle programmerne, i stedet for at købe en nu og så måske opleve at der er noget den ikke kan køre om 4-5 år når du starter på din videregående.
Men ja hvis du alligevel vil købe en så er IBM et godt bud. Deres thinkpad modeller er rigtig gode fordi de ikke fylder så meget. Hvis du kun skal bruge den til skole, behøves der ikke den helt store ydeevne. Men kig dog alligevel efter en med et batteri der kan holde længe.

Brugbart svar (1)

Svar #3
27. juli 2006 af hjgirly (Slettet)

Jeg vil også helt klart anbefale en IBM! Den fik jeg anbefalet af en bekendt som er IT ingeniør, så han ved hvad han snakker om.

Og den er jeg rigtig glad for.

Brugbart svar (1)

Svar #4
27. juli 2006 af shawshaw (Slettet)

Angående kvotienterne på KU, altså kvote 1 - 2006, så passer det altså. At der ikke er link på KU's hjemmeside er en anden sag, men Kvote 1 er blevet spredt til mange hjemmesider. Derfor passer Kvote 1, da det er hentet fra KU via skjult link.

Brugbart svar (1)

Svar #5
27. juli 2006 af Dominik Hasek (Slettet)

#0:
Hvis du kan skal bruge den til arbejde, og ikke til gak og gøgl i form af spil og lignende, så vil jeg foreslå sig en Acer!

Brugbart svar (1)

Svar #6
27. juli 2006 af iB (Slettet)

#5
Jeg skal også ud og købe bærbar her til efteråret, og havde tænkt på en en Acer eller en Asus. Kan du evt anbefale en speciel model i prisklassen 7-8.000kr? Vigtigste krav er, at den skal være stabil, da jeg skal skrive min hoveopgave på den.

Er der ellers også nogen derude, som kan anbefale nogen gode butikker i København, hvor man kan købe PC? Findes der fx butikker med gode studierabatter? (Jeg skal på DTU, om det har noget at sige)

Brugbart svar (1)

Svar #7
27. juli 2006 af jgthb (Slettet)

du skal ikke starte på din studentereksamen - du skal starte på din gymnasielle uddannelse. :)

Ærlig talt, synes jeg ikke du skal lytte til de andre. At råde en til et bestemt mærke (eksempelvis IBM) simpelt hen, er et tomt råd, da alle mærkers computere er forskellige. For at få ordentlig vejledning bør du nok gå ind på eksperten:
http://eksperten.dk/

Der kan du med sikkerhed få nogle ordentlige råd. Men sig, hvad du har tænkt dig at bruge computeren til, når du spørger derinde.

Brugbart svar (1)

Svar #8
27. juli 2006 af Anjavh2 (Slettet)

Bare fordi siden hedder eksperten.dk betyder jo ikke at der kommer kvalificerede råd og tilhørende kvalificeret vejledning.

#0: Du skal sætte dig ned og konkretisere hvad det er du skal bruge computeren til. Om det er en high-end IBM eller en low-end Dell (eller whatever) er egentligt ligegyldigt i første omgang.

Personligt bruger jeg computere fra Apple, eller Macs om du vil, og når jeg starter på min videregående uddannelse bliver det en MacBook eller en MacBookPro, fordi jeg med MacOS har et styresystem der bare virker, hver gang! Det hjælper jo naturligvis også at de er super-flotte æstetisk :) MacBookPro koster ca. det samme som IBMs high-end og even Dells high-end (eller Dells tillægsmodel i udstyr for at nå samme niveau).

Mit ultimative råd til dig vil være at tage ind til din lokale fona, merlin, edb-forretning og bede dem vejlede dig... det er vigtigt at blive vejledt flere steder da ikke alle sælgere inden for computere er lige kompetente :) Alliér dig evt. med en ven der ved lidt om alt det der...



Brugbart svar (1)

Svar #9
27. juli 2006 af wuk (Slettet)

#8
Jeg har selv den ny (hvide) MacBook, og den er bare for lækker! :-) Har også købt den i studieøjemed.

Brugbart svar (1)

Svar #10
28. juli 2006 af Anjavh2 (Slettet)

#9: Jeg ved endnu ikke om det bliver med pro eller ej :) Men den sorte bliver det i hvert fald ikke, den er vist bare spraymalelakeret udenpå, så den får vist let ridser :)

Man det bliver hubby der bestemmer det :) det er ham der arbejder med det til hverdag.


PS: undskyld spamningen :)

Brugbart svar (1)

Svar #11
28. juli 2006 af McMaster (Slettet)

# 7:

Det er da noget underligt noget at påstå, at man ikke kan anbefale et mærke!! IBM bruger da fx nogenlunde komponenter med samme kvaliteter i alle deres bærbare, og kvaliteten overstiger derfor andre - det er da meget enkelt, når spørgsmålet går på "hvilket mærke er bedst"!?

Hvis det er skolebrug - så kan det nok ærlig talt bedst betale sig, at kigge efter nogle af de billige løsninger! Hvis design og navnet er ligegyldigt kan man sagtens satse på Asus eller Acer osv. da stort set alle moderne computere nemt tilfredsstiller krav til alm. tekstprogrammer osv. Der skal du nok hellere kigge på batteritid osv.
'
Desuden er det også rart, at anskaffe sig et billigt alternativ, da du sandsynligvis om nogle år har større krav til en maskine, og så ikke er tvunget til beholde den "gamle" pga. dens pris!!

Nu har jeg efterhånden været ude og købe en 2-3 bærbare og har gode erfaringer med Dell, men de er dog langt fra den billigste løsning - men deres kundeservice er eminent!! De afhenter, reparerer og leverer gratis i tilfælde af fejl og mangler.

Til sidst et lille råd:

Alle sælgerne prøver at lokke med at deres bærbare har store harddiske - ofte omkring 60-80GB, hvilket er nogenlunde det mest ubrugelige medmindre du er en lille piratkopist!!

Brugbart svar (1)

Svar #12
28. juli 2006 af SomeOneMore (Slettet)

#0 - Nogen siger IBM, andre acer, helt tredje Asus og nogen vil sikkert sige andre igen.

Men et mærke som bliver mere og mere udbred er zepto... De har et fedt design, for pc at være, og så er det dansk.

Selv bruger jeg en Macbook Pro, som jeg købte lige efter de udkom, med højere egenskaber (sammensat på apple's online shop). Man skal vænne sig til en apple, men de er topklasse med design (fra canada), og de er stabile og virker fra kassen. Tjek evt. deres nye kampagne hvor de sammenligner Mac og PC - den er grineren ;D
http://www.apple.com/dk/getamac/

Men for mit vedkommende beløb mac'en incl. office pakke til mac sig til 30.000 hvilket er temmelig meget. Desuden bør man være opmærksom på, om ens kommende uddannelsesinstitution understøtter de netværkstanddarder som en mac kan køre på (de nye macbook'er er meget bedre på det punkt end de ældre powerbook/ibooks). De understøtter bl.a. 802.11b som standard og 802.11g. Jeg undersøgte eksempelvis selv med ASB før jeg købte den, for jeg havde da ikke lyst til at spilde de penge, hvis jeg ikke kunne bruge den det. Og nej, det er ikke alle steder den kan bruges. På den handelsskole jeg gik på nu, kunne jeg ikke komme på netværket med den, da det (jf. netværksadministratoren) ville koste skolen omkring 20-30.000 for at udvide serveren med denne standard. De ville kun overveje det, hvis en del flere elever købte mac som studiepc fremover.

Men nok om macbook, den har du nok ikke tænkt dig at købe, da du i så fald ikke ville have spurgt os om hvad du skulle købe (Enten er du forelsket i mac, eller også er du bare ikke ;))

Som sagt er IBM stabile, men jeg bryder mig ikke om deres design (hvilket også har stor betydning for mig). Skal du spille store spil o.l., har jeg ikke så gode erfaringer med IBM, da de anvender kendte standard materialer, som af samme grund ikke altid er så kraftfulde, men perfekte og stabile til rent kontorbrug (inkl. billedprogrammer m.m. dog).

Så er da Asus og Acer, som er en fin middlevej, hvis du vil have noget "kendt", som ikke er overdrevet i nogen sammenhæng. dog har jeg oplevet, at ex. nogle USB-stik ikke virkede, fordi de ikke var koblet til pc'ens bundkort, selvom pc'en var designet med de mange USB-stik.

Et andet alternativ er Toshiba pc'er. De er generelt ret neutrale i designet, men med en lillesmule hang til "aldrende" pc-desing ligesom IBM. De er knap så dyre, og næsten lige så stabile. Den egentlige forskel ligger primært i den måde de sammensætter deres pc-dele, hvor IBM har bestemte krav og dele de holder fast i, i modsætning til toshiba, der, stadig med kvalitetsvarer, kan sammensætte lidt mere forskelligt.

Også til min p.t. klar favorit-pc: Zepto. Dansk design og de kan købes rimelig store. Deres priser ligger fra ca. kr. 7.000 til kr. 20.000. Du kan selv sammensætte dem ligesom med apple. Den man især ofte ser er den med det røde "låg" (model 2415W). Eftersom du selv kan vælge indhold i den, er det også en klar favorit til gaming og andet nørden, efter min mening, ikke mindst fordi de også arbejder bevidst med stabilitet.


Men hvis vi skal se bort fra mærke, bør du, som før nævnt, sætte dig for hvad den skal bruges til.

Jeg vil prøve at nævne 3 primære brugscituationer herunder, og uddybe hvad du især skal kigge på:

Ren skolepc (opgave- og notatskrivning):
• Middel harddisk (40-60 GB) (så vidt muligt altid 7200 rpm - hurtigere arbejde og søgehastighed)
• onboard grafikkort (hvis det kan fås til bærbar - er ikke så sikker. Generelt er onboard dog altid noget skidt, men det vil udvinde mindre varme, og til word-arbejde o.l. har du ikke brug for avanceret grafikkort.)
• Minimum 1,4 ghz processor (jo større, desto hurtigere pc - processoren er selve kernen, og har du det ligesom mig, og ikke kan få den hurtig nok, er det har du skal starte med at øge. Bemærk dog at processorer bliver en del dyrere jo større du vil have dem)


Skole, arbejde, messenger, online-spil m.v. (altmuligt "kontor-lignende"):
• Harddisk på 60-80 GB (Jo flere programmer desto flere GB har du jo selvfølgelig brug for, og jo flere programmer, desto flere filer opretter du og gemmer på pc'en, typisk)
• Lille ikke onboard grafikkort (Medmindre alle grafikkort renfaktisk er onboard på bærbar - igen er ikke lige sikker). Men du bør her især tænke på grafikkort-ram (helst op mod 128 mb ram)
• Under ingen omstændigheder ikke under 1,6 ghz processor.
• Så vidt muligt kigge på alm RAM, der ikke bør være under 512 mb.


Gamer/3D multi-advance PC (UltraNØRD/gamer):
• min. 100 GB harddisk (stadig 7200 rpm - her kan mindre slet ikke gøre det)
• så høj processor ydelse som muligt (apple har 2,16 dual core - nærmest to processore - det er noget i den stil du ønsker i dette tilfælde)
• Min. ATI x600 radeon mobility grafikkort eller tilsvarende (anvender zepto generelt, pånær deres "Gamer/3D" modeller. De er virkelig HIGH-END!) - Husk at bemærke grafikkortets ram også. Bør min. være 250 mb, men det kan blive en dyr fornøjelse, hvis det ikke er som standard.
• min. ca. 1024 mb RAM
• Et godt lydkort (Det er typisk onboard uanset hvad, men det fungere nu også meget fint ofte)
• Pc'en (grafikkortet) må meget gerne have digital skærm udgang (DVI) (det normale heder VGA _
http://www.networktechinc.com/images/dvi-vga.jpg (det sorte er VGA det hvide DVI))


Så burde der være lidt at arbejde ud fra ;)

Brugbart svar (1)

Svar #13
28. juli 2006 af Katrine (Slettet)

en lille note til Vange's fine post.. De allerfleste bærbare computere i prisklassen op til omkring de 8000 kr. har onboard grafikkort. Det betyder, at når man skal lave noget grafisk arbejde, så bruger grafikkortet den delte hukommelse (dine RAM). Dine RAM bliver også brugt til styresystemet og andre programmer, og det bevirker altså, at grafikkortet ikke kan køre så hurtigt og dermed ikke kan bruges til spil mm. Men til rent skolearbejde, email, messenger osv. har du ikke brug for det. Det er dog altid rart med en masse RAM.

Jeg sælger selv computere i en elektronik-kæde, og af de mærker, vi forhandler (Packard Bell, HP, Fujitsu Siemens, Compaq, Toshiba) er Toshiba det mærke, hvor vi har færrest reklamationer. Det er jo altid et godt incitament ;)

Brugbart svar (1)

Svar #14
28. februar 2008 af esbena (Slettet)

Hej. jeg har en IBM t43p til salg. Rigtig kraftig, og meget stabil:

IBM t43p 2,13 GHz
1024 MB Ram
60 GB harddisk

En super stabil og hurtig bærbar workstation specielt velegnet til 3d og 2d grafik animation og video applikationer. specificeret med intel m centrino 2.13 ghz, 1 GB ram, 60 gb 7200rpm, 15" skaermWindows XP pro, 128MB ATI FireGL V3200, DVD-RW, 802.11a/b/g wireless, Bluetooth.

Ingen synlige skrammer eller ridser i maskinen, den er meget velholdt.
2 batterier medfølger, et stort samt et lille.

Ny Windows Pakke medfølger.

Ny Harddisk samt blæser i 2008. Alt virker perfekt.
Kontakt 41119889 el. [email protected] for mere info mm.

Skriv et svar til: Hvilken bærbar bør man vælge?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.